DELENSBOS VAN VERWONDERING Ina Blekemolen-van den Berg Er zijn maar weinig dorpsgenoten die weten dat er in Heiloo een opmerkelijk stukje bos bestaat. Over de Kenne- merstraatweg op weg naar Alkmaar komen de Heilooërs erlangs, zich niet bewust van wat zich hier in het verleden heeft afgespeeld. Groot is het bosje niet, in krap een halfuur zijn alle paadjes belopen, maar het verbergt een curieuze geschiedenis die een artikel in de Cronyck waard is. Het ligt besloten tussen het Delenslaantje en de zuidelijke oprijlaan langs het huis Nijenburg en een wa7ïdeling kan men 't best beginnen bij de toegangspoort van deze laan. De historie gaat terug naar het begin van de 18e eeuw, toen dit bosge- deelte ongeveer tegelijk met de bouw van de buitenplaats werd aangelegd. Alleen heette het toen nog niet het 'Delens- bosDat was 100 jaar later. Oorspronkelijk zag het er heel anders uit. Een korte voorgeschiedenis. Regelmaat en symmetrie De tuinen in Nederland werden in de loop van de 18e eeuw aangelegd volgens Franse classicistische voorbeel den. De nadruk lag op de wiskundige orde, de regelmaat: strakke hagen en symmetrische perken. De plattegrond was een rechthoek, omsloten door een grachtenstelsel en boomsingels. De rechthoek werd in twee gelijke delen verdeeld en de as was loodrecht op het midden van het huis geprojecteerd.'1 Ook de tuinen rond de buitenplaats Nijenburg werden in deze stijl aangelegd. De opdracht gever, Gerard van Egmond van de Nijenburg (1646- 1712), liet de architectuur van het huis en de in streng geometrische stijl aangelegde tuin op elkaar afstemmen. Het oudst bewaard gebleven ontwerp, zie omslag van deze Cronyck, dateert uit 1761 en is gebaseerd op drie rechte vlakken naast elkaar. Het bosgedeelte aan de noordzijde werd aangelegd met lanen die een kruis vormen: het z.g. 'Sterrenbos'. Het gedeelte aan de zuid zijde bestond uit open land met een strook bos en een boomkwekerij. Gerard was getrouwd met Machteld van Foreest (1642- 1721). In 1712 werd de dochter van Gerard en Mach teld, Maria van Egmond van de Nijenburg (1684-1742), erfgename van het familiekapitaal. Maria stierf kinder loos, evenals haar broers en zusters. Zij liet Nijenburg na aan haar achterneef, Cornelis van Foreest (1704-1761), waardoor het landgoed in eigendom kwam van de fami lie Van Foreest. Het Engelse Werk Onder invloed van landschapsschilders en dichters krijgt men rond 1750 meer waardering voor de schoon heid van de natuur. Onder het motto: terug naar de natuur (Rousseau 1712-1778), ontstond in Engeland als contrast met de in neoklassieke stijl opgetrokken landhuizen een meer natuurlijke wijze van tuinaanleg. In Nederland kwam deze landschapsstijl in de mode eind 18e en begin 19e eeuw. In plaats van strakke lijnen ging men romantische, parkachtige landschappen ontwerpen op basis van organische vormen, speelse bochten, kronkelende paden met verrassende door kijkjes en 'follies'*2 waardoor een romantisch-geheim- zinnig gebied ontstond. Na 1800 ging men uitzicht creëren over open weiden en vijvers. Men kapte rechte bomenlanen en plantte soli taire exotische bomen. De beleving van een tuin moest de wandelaar 'raken, tot overpeinzing brengen en tenslotte verheffen'. Bleef het hiervoor genoemde 'Sterrenbos' in de Franse stijl gehandhaafd, het bosgedeelte naast de zuidelijke oprijlaan werd in de Engelse landschapsstijl aangelegd, waardoor een charmant bosje ontstond. Jeannette Agnes van Foreest geboren barones van Delen (1762-1830) De kleinzoon van de hiervoor genoemde Cornelis van Foreest met dezelfde naam, Cornelis van Foreest (1756- 1825), trad in het huwelijk met Jeannette Agnes van Delen, telg van een Gelderse adellijke familie, (afb.l) 3

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 5