Voor u ligt het zomernummer 2017 van de Heylooër Cronyck. Het verheugt de redactie u weer verschillende interessante artikelen te kunnen presenteren. Wist u trouwens dat het archief van de Heylooër Cronyck opgenomen is in de website van de vereniging? Op www. oudheiloo.nl kunt u niet alleen artikelen uit vorige uitgaven nog eens nalezen, maar ook de belangrijkste verhalen over de geschiedenis van Heiloo. Bovendien kunt u een beeldbank bekijken met heel veel historisch fotomateriaal. Wij bevelen onze website van harte aan. Ons redactielid Dick Slagter houdt deze zo actueel als mogelijk. Voor deze Cronyck heeft de redactie een aantal onder werpen gekozen met nogal wat variëteit. Ten eerste het hoofdartikel, dat gaat over een minder bekend gedeelte van het landgoed Nijenburg. Ina Blekemolen-van den Berg vertelt ons over het Delensbos, dat ook wel het Engelse Werk wordt genoemd. Het verhaal laat zien dat, dankzij barones Jeannette Agnes van Delen, de Roman tiek aan het begin van de 19de eeuw niet ongemerkt aan Heiloo voorbij is gegaan. Ook haar echtgenoot, de Patriot jhr. Cornells van Foreest, heeft een aandenken aan de Franse tijd in de tuin achtergelaten. De redactie is verheugd een artikel te plaatsen van Henk- Jan den Ouden over de Juliaantjes. Katholieke zorg voor minderbedeelde gezinnen uit een niet zo ver verleden. Aanleiding is het honderdjarig bestaan van de juliaantjes en de heropening van het Julianaklooster als seminarie. Van Theo Bakker een stuk over de volkstelling in Heiloo tijdens het Franse bewind in 1811Een periode waarover in de Cronyck, evenmin als in andere Nederlandse histo rische publicaties, nog niet veel geschreven is. Deze 'vergeten' periode in onze geschiedenis komt echter tegenwoordig steeds meer in de belangstelling te staan, mede door het werk van de Stichting Daendels. Wie weet kunnen wij er later meer over publiceren. Vervol gens hebben we een wetenswaardig artikel opgenomen over een actueel onderwerp. Het is geschreven door Anita van Breugel en gaat over de bedreigde houtwallen en andere minder bekende stukjes oude Heiloöer natuur. Gelukkig zijn de houtwallen, als gevolg van het gebruik van prikkeldraad en van doorgaande dorpsuitbreidin gen, nog niet allemaal opgeruimd. Onze vereniging ondersteunt het behoud van dit historisch groen dan ook van harte. Het volgende artikel gaat over een heel andere tuin in Heiloo. Anders dan het Engelse Werk bestaat deze tuin niet meer. Jan de Gruijter en Dick Slagter vertellen hierin het verhaal van De Rimboe, meer een aangeplant bos dan een tuin, waarover vroeger spannende verhalen de ronde deden. Verhalen die tot nu toe onbekende informatie geven over het stuk grond waar zich nu o.a. de Oudheidkamer bevindt. Tenslotte de vaste rubriek 'Heiloo toen en nu', ditmaal over de kruising Kerkelaan en Willibrordusweg. De redactie vertrouwt erop dat u hiermee weer een interessante uitgave van de Heylooër Cronyck onder ogen hebt gekregen. Wij wensen onze lezers veel lees plezier en een mooie zomer toe. Namens de redactie Jan C. van der Giessen 2 em

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 4