Kennelijk ging hij hiertegen in beroep, want de Raad van beroep voor de perszuivering deed uitspraak tegen een aantal personen die in Bezettingstijd werkzaam waren bij de Arbeiderspers. Tegen M.F.Franca werd geen maatregel genomen. Na het vertrek van het echtpaar Franca nam de familie Hamstra haar intrek op het adres Holleweg G79. De heer Hamstra woonde hier tot aan zijn dood op 21 november 1952. Zijn echtgenote bleef er wonen tot ook zij op 22 april 1957 overleed. Mejuffrouw Hamstra (de ongetrouwde dochter van het echtpaar Hamstra) was jarenlang de juf van de Vondel school van wie men de eerste schrijf- en rekenlessen kreeg. Velen zullen zich haar herinneren als de strenge juf van de eerste klas. Hoewel de heer C.Langebaerd een bouwaanvraag deed voor Holleweg nr. G97, woonden dus vreemd genoeg op dit adres ook de heer en mevrouw Franca. Het is opval lend dat de heer C.Langebaerd zich pas op 2 juni 1939 op dit adres liet uitschrijven en verhuisde naar het latere nr. Ill achter op het terrein. Tussen de laatste huizen aan de Bergeonstraat en de spoorweg lag nog een wal die het terrein afbakende. Achter deze wal voerden, volgens ooggetuigen, Duitse soldaten tijdens de WOU exercitie-oefeningen uit. Op de foto is deze wal nog zichtbaar, (afb. 9) Bovendien is te zien dat de heer Langebaerd er nieuwe boompjes heeft laten aanplanten. Op de achtergrond loopt de Schuine Hondsbosschelaan. Omdat er tijdens de oorlog in De Rimboe bijna geen bomen zijn gekapt, zoals elders wel het geval was, bestond bij een deel van de Heilooërs het idee dat de bewoners 'f out' waren. Dit is voor wat betreft de heer C. Langebaerd zeker niet het geval. De heer Dekker liet daar namelijk het illegale blad Telex bezor gen. Ook bood hij tijdelijk onderdak aan ten minste één onderduiker (Henk Ranzijn). In 1966 begon men met het kappen van de bomen in het bos ten behoeve van de bouw van de RK Moeder Gods kerk, waarvan in 1967 de eerste steen werd gelegd. Daarvoor moesten eerst de aanwezige woningen Holle weg 109 en 111 worden gesloopt. In 1971 besloot men tot de bouw van appartementen op het westelijke gedeelte van dit terrein, waarvan de eerste op 23 febru ari 1974 werden opgeleverd. In verband met de plannen tot het bouwen van een groot winkelcentrum werd in 1967 de aanleg van een zeven meter brede weg overwo gen. Deze zou moeten lopen van de Kennemerstraatweg tot aan de Van Vladerackenlaan, dwars door het Gemeentebos en De Rimboe. Gelukkig is dit plan nooit uitgevoerd. Eind 2000 nam de Rooms Katholieke geloofsgemeen schap afscheid van de Moeder Godskerk. Het aantal kerkbezoekers liep gestaag terug en de kosten werden naar verhouding te hoog. In 2001 werd deze kerk in gebruik genomen door de Protestantse Gemeente Heiloo. Bronnen Alkmaarsche Couranten Bevolkingsregister De Vrije Alkmaarder, 19-12-1947 Fotoboek Opa en Oma Langebaerd 1914 1923, verzameld door mevr. H.de Ruiter-Peltzer Gemeente Heiloo Heiloo door de jaren heen, H.Oostendorp 2003 Heiloo, een dorp in oorlogstijd, Jaap de Graaf en Josta de Graaf-Gieltjes Ter Coulster, Mr. J.Belonje, 1946 Het Vrije Volk, 25-2-1949 Met dank aan mevrouw H. de Ruiter-Peltzer yss 25

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 27