gemeente, de 'Atlas van de gemeente Heylo', de eerste kadastrale Minuutkaart van 1821, zien we exact hetzelfde lijnenpatroon terug. Bochten zoals in de Krommelaan, de lichte kromming van de Spanjaards laan, het smalle perceel direct ten noorden van de Krommelaan, de percelen blijken eeuwenlang hetzelfde te zijn gebleven. Dat er vóór 1821 grootschalige wijzi gingen zijn opgetreden is vrijwel onmogelijk; men had niet de mechanische apparatuur van tegenwoordig om op dat niveau structurele wijzigingen aan te brengen. We kunnen vrijwel zeker stellen, dat 95% van de verka- velingslijnen hetzelfde is gebleven. Uiteraard zijn er in de 20e eeuw verkavelingslijnen verdwenen, maar een echte kaalslag door ruilverkavelingen in de jaren '60 en '70 van de vorige eeuw, is Heiloo bespaard gebleven. In essentie ligt het middeleeuwse landschap er nog tot op de dag van vandaag. Het systeem voldeed blijkbaar en wijzigde door de eeuwen niet. De afvoer was door het greppelsysteem goed geregeld. Ook nu nog zien we aan de dubbele grep pels bij de Haagbeuk en de Hazelaar, dat de waterafvoer aan de oostzijde van de Hoogeweg intensiever was dan die aan de westzijde. Ondergrondse waterstromen hebben blijkbaar al eeuwenlang dezelfde loop. Wat is er nog over aan houtwallen en greppels in Heiloo? In Heiloo zijn in de gehele gemeente nog houtwallen te zien. In de dorpskern, het gedeelte tussen landgoed Nijenburg en de Zevenhuizerlaan, zijn door de groot schalige toename van bebouwing na 1945, wel veel houtwallen verloren gegaan. De tijdgeest was er ook niet naar om historische elementen veilig te stellen. Gelukkig worden er nog twee door particuliere eigenaren gekoes terd (achter Holleweg 100 en Stationsweg 28). Opmerkelijk zijn de nog aanwezig houtwallen in het Heilooërbos. Door Natuurmonumenten is een aantal jaren geleden een onderzoek gedaan aan de hand van de al genoemde Eerste kadastrale minuutkaart uit 1821. Het blijkt dat het oude landschap met houtwallen van vóór de aanleg van het landgoed Nijenburg in 1705 nog steeds aanwezig en te herkennen is. Niet altijd meer heel prominent en door de tijd wel wat afgekalfd, maar de opmerkzame bezoeker herkent ze zeker. Gelukkig zijn deze wallen niet bedreigd. Natuurmonumenten is een goede eigenaar én daarbij is het gehele landgoed inmiddels op de rijksmonumentenlijst geplaatst, dus grote zorgen hoeven we ons hier niet over te maken. Door het bouwproces van Zuiderloo zijn de houtwallen Afb. 3 houtwal nabij de Krommelaan steeds meer in beeld gekomen. Sinds een jaar zijn de eerste bewoners hier gekomen; zij waarderen hun nieuwe woonwijk met een eigen identiteit. De formule om het historische groen te behouden kan geslaagd genoemd worden. De toekomstige plannen voor het Zandzoom- gebied borduren voort op de ingeslagen weg. De plan ning is nu dat de gemeenteraad binnenkort een beleids stuk vaststelt, waarbij het historisch groen op juridische basis kan worden veilig gesteld. Het feit dat de gemeente en de ontwikkelaars zich hier van bewust zijn is uniek te noemen. Er zijn weinig andere voorbeelden van een kwalitatieve inzet op behoud van historisch groen. Ook de nieuw te bouwen wonin gen in het gebied Zandzoom zullen om die reden in een prachtig historisch decor gerealiseerd worden. Informatie Het blijft nodig om aan communicatie en voorlichting te doen op het gebied van de houtwallen en hagen. In samenwerking met Landschap Noord-Holland zullen in de toekomst wederom excursies worden georganiseerd. Ook wordt de lezer van harte uitgenodigd om bij te dragen aan eventuele kennisuitbreiding door contact op te nemen met ondergetekende. Hoe meer deze land schapselementen bekend zijn, hoe meer ze worden gewaardeerd. 1 Anita van Breugel, is werkzaam als beleidsmedewerkster cidtuurhistorie bij de BUCH-organisatie. bns 19

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 21