Afb. 2 houtwal achter de Hoogeweg aanwezige houtwallen zo'n grote ouderdom hebben, is moeilijk te zeggen, maar in ieder geval zijn de oost-west gerichte structuren wel eeuwenlang hetzelfde gebleven. Kaartonderzoek heeft dit aangetoond; zie ook onder het kopje Bronnen. Op de tekening hieronder is te zien hoe de mensen een uitgesproken maatvoering hanteerden van de houtwal ten opzichte van het vee. Houtwal met een enkele greppel (links) en met een dubbele greppel (rechts) Op de strandwal zijn ook solitaire houtwallen aanwezig, zonder greppels. Als perceelscheiding waren ze natuur lijk gewoon functioneel. Daarom zien we, naast de veel voorkomende oost-west gerichte houtwallen, ook wel houtwallen die noord-zuid gericht waren; echter deze zijn in de minderheid. Op de zandgronden in het oosten van ons land is deze vorm van perceelscheiding met solitaire houtwallen een veel voorkomend gegeven. De combinatie van houtwallen met greppels komt echter alleen voor in de nattere ontginningsgebieden in het westen van het land. Hagen De oude, doorgaande wegen die over de strandwal liepen, waren tot in de 20e eeuw meestal onverhard. In vroeger tijden plantte men direct langs deze wegen op de perceelsgrenzen hagen of boomsingels aan. Daar waren meerdere redenen voor: uiteraard om de schei ding aan te geven tussen particuliere en openbare weg, om vee bij verplaatsingen te leiden en om te voorkomen dat op de onverharde wegen bij slecht weer met de handkarren buiten de eigendomsgrenzen werd getre den. Een dergelijke vorm van hagen planten, zo pal op de perceelgrens zien wij bijvoorbeeld nog langs de Krommelaan. (afb. 3) Aan weerszijden van de Hoogeweg werden vooral meidoornhagen geplant; deze konden vanwege de hoge ligging goed tegen de droogte. Er zijn nog steeds meer dere fraaie stukken meidoornhaag aanwezig. Watermin- nende elzenstruiken zien we daarentegen vaker langs de greppels. Men wist vroeger feilloos welke beplanting waar thuishoorde. Bronnen Aan de hand van oude kaarten, zoals de Bonneekaart uit 1903 en de Topografische atlas van midden 19e eeuw, zien we het steeds gelijk gebleven patroon van oost-west gerichte verkaveling. En ook op de oudste kaart van de 18

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 20