afb.3 Zusters in meditatie in de kloostertuin aan de Hoogeweg in Heiloo,circa 1950 Josephine Stumpel. De Juliaantjes gingen zich van 'de nood naar het lichaam' richten op 'de nood naar de ziel'. De bejaardenzorg werd steeds belangrijker. Zelf gingen de zusters werken in loondienst. Het moederhuis in Heiloo werd in 1980 een bejaardenhuis voor de zusters. Ze werden verzorgd door een medezuster en door in dienst genomen leken. De gemeenschap in het Juliana- klooster werd echter van jaar tot jaar kleiner en ouder en de verzorging van de oudere zusters werd een steeds grotere last. In 2002 bleek het moederhuis niet meer te voldoen aan de veiligheidseisen. Afscheid De veertien bewoonsters werden ondergebracht in verzorgingshuis De Cameren in Limmen, het congrega- tiebestuur, het secretariaat en de administratie werden gehuisvest in een nieuw appartementengebouw op een steenworp afstand. Op Julianadag, 19 juni 2004 namen de zusters afscheid van het moederhuis. Het Juliana- klooster is in 2005 verkocht aan het Bisdom Haarlem, het kloosterkerkhof bleef in bezit van de Julianacongre- gatie. Het bisdom verkocht anderhalfjaar geleden de bisschop pelijke panden in het centrum van Haarlem. De dioce sane diensten werden ondergebracht op De Tiltenberg in Vogelenzang, waar ook bisschop Jozef Punt is gaan wonen. Het grootseminarie, de opleiding voor geestelijken, verhuisde van Vogelenzang naar Heiloo. Het gaat niet om veel studenten; gemiddeld zijn er drie seminaristen intern en er zijn enkele late roepingen. Daarnaast volgen studenten van Redemptoris Mater uit Nieuwe Niedorp er lessen. Dat zijn er ongeveer vijf tien. Het seminarie is gevestigd aan de oostzijde van het verrassend grote gebouw, aan de Hoogeweg. Daar verbleven tot begin vorig jaar drie 'blauwe zusters'; een verkorte aanduiding voor de Dienaressen van de Heer en van de Maagd van Matara, een jonge congrega tie uit Argentinië. Zij zijn naar een huisje op het heilig dom verhuisd. In het gebouw is een prachtige huiskapel gebouwd. Er bevindt zich een gastenhuis en een confe rentiecentrum en onder de hanebalken bevindt zich zelfs een kleine filmzaal. Het Julianaklooster ligt pal naast het heiligdom Onze Lieve Vrouw ter Nood, vooral bekend van de vele bedevaarten, de Genadekapel en de Runxput met heilzaam water. In het park is een Kruisweg aange legd met de staties van het lijden en sterven van Jezus. De belangstelling neemt weer toe. Vandaar dat het heiligdom steeds vaker opengesteld wordt voor het publiek. In de Genadekapel is er elke dag om twaalf uur een mis en in de grote bedevaartkapel is er elke dag gelegenheid om te biechten. Maar ook het Julianaklooster heeft mogelijkheden. Het is een paar jaar geleden behoorlijk opgeknapt. Er worden onder andere geloofsdagen en vergaderingen van het bisdom gehouden, maar het is inmiddels ook een gasten huis en conferentiecentrum. Ook kan men er in retraite gaan, zowel als groep als individueel. Bronnen 'Geloven met hart en hand: een geschiedenis van de zusters van de H. Juliana van Falconieri', Stichting Echo, november 2016 Interview en rondleiding met rector Jeroen de Wit van het heiligdom Onze Lieve Vrouw ter Nood, Noord hollands Dagblad, maart 2017 1 Henk-Jan den Ouden is als journalist werkzaam bij het Noordhollands Dagblad 12 ent

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 14