elementen zijn verdwenen, kan men het Delensbosje, met de hiervoor geschetste geschiedenis in gedachten, nog steeds een 'tuin van verwondering' noemen. Noten Bronnen Mevrouw E. Snethlage-van Foreest (1920-2007): Informatiealbum IV, december 2005 Ana van der Mark: 'Buitenplaats Nijenburg, 2005 'Heiloo voor en na Willibrord', opstellen over de geschiedenis van Heiloo, 1995 Stichting Particuliere Historische Buitenplaatsen, 'De Nijenburg', historische analyse, 1998 Vereniging Natuurmonumenten: 'Herstelplan', november 2004 Diverse krantenartikelen Met dank aan jhr.dr. P.W. van Foreest voor zijn aanvullingen en kritisch commentaar Eveneens dank aan Anita van Breugel en Wim Buwalda voor het beschikbaar stellen van materiaal foto's Dick Slagter *1 Een mooi voorbeeld van deze geometrische tuinen zijn die van Paleis Het Loo, die eind 17e eeuw zijn aangelegd voor koning stadhouder Willem III en zijn vrouw Mary. *2 De term 'follywordt gebruikt om kleine bouwsels op landgoederen te typeren, speelse elementen die met opzet nergens voor dienen en slechts tot doel hebben de toeschouwer te amuseren. *3 De herleving van het zwemmen in Nederland vindt in het eerste kwart van de 19e eeuw zijn weg naar de buitenplaatsen. Ook naar Nijenburg, getuige de begeleidende brief van Leonard: 'in een Priél G waarbij de verlangde Bad-kom is aangebracht met treurwilgen omplant in het Priéltje kan men zich ontkleden *4 In een 'battle gardenwordt de terreinsituatie van een veldslag door de eigenaar van een park in miniatuur nagebootst. De 'batterij' op Nijenburg was het eerste en enige echte voorbeeld van een ontwerp van een nabootsing van een veldslag in Nederland. Op landgoederen in Engeland ziet men dergelijke battle gardens vaker. *5 Onder de acteurs bevonden zich o.a. Ko van Dijk en Jettie van Dijk-Riecker, de ouders van de inmiddels overleden bekende acteur Ko van Dijk. *6 Als reactie op de strenge tuinen van Versailles liet ook de vrouw van Napoleon, Joséphine de Beauharnais, de tuinen rond haar kasteel Malmaison in de Engelse landschappelijke stijl aanleggen. Maar zij ging verder. Tussen 1803 en 1814 liet zij uit alle uithoeken van de wereld honderden soorten bijzondere tropische planten naar Malmaison aanvoeren, zoals rododendrons en azalea's uit China en Japan, acacia en eucalyptus. In haar verzameldrift zijn onge twijfeld ook moerascypressen uit het Zuidoosten van Noord- Amerika in Europa geïntroduceerd. Veel Nederlandse landgoedei genaren volgden deze mode en plantten exotische soorten. Ook baronesJeannette Agnes van Delen is hierdoor wellicht geïnspireerd geweest. !A9 9

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 11