Afb. 9: Kom der Zaligheden Kom der Zaligheden Aan het einde van de oprijlaan, nog voorbij het hek naar het huis, bevindt zich een rustiek stukje water: de Kom der Zaligheden, (afb. 9) Deze romantische aanduiding doet denken aan de tijd dat Nicolaas Beets veelvuldig op Nijenburg vertoefde en zich met zijn vrienden tot de romantici rekende. Zuidelijk van de Kom bevindt zich de Kikkersloot en aan de noordzijde deelt het Dijkje het water in tweeën. Omdat de waterhuishouding zo nu en dan problemen gaf, plaatste Natuurmonumenten hier een overloopdam. Naar het oosten toe, onder het Spekdammetje door, heeft de vijver een verbinding met de Nijenburgervaart, nu een grootse naam voor een smalle sloot, maar ooit de toegangsvaart van Nijenburg tot de rivier de Dye (de Die). Door deze vaart werden in 1700 bouwmaterialen en turf voor het huis aangevoerd. Herstelplan Natuurmonumenten Door gebrekkig onderhoud was het Engelse Werk verwaarloosd geraakt. Specifieke waardevolle elementen van de oude parkaanleg waren nauwelijks meer herken baar. Ook de begaanbaarheid van de paden was een knelpunt. Om de cultuurhistorische waarde van het bos meer zichtbaar te maken, heeft Natuurmonumenten in 2010-2011 een Herstelplan uitgevoerd en is het Engelse Werk opener gemaakt. Hoewel de meeste paden na een paar regendagen nog slechts met kaplaarzen begaanbaar zijn, heeft men ze op sommige plaatsen verbeterd. Ondergroei is verwijderd en groepen struiken zijn aangeplant. Er zijn bomen gekapt om de bestaande onderlaag in het bos meer licht te geven en de nieuw aangeplante heesters en bomen een betere kans te geven te gaan groeien. De Batterij wordt weer gekarakteriseerd door zijn open heid naar het omliggende landschap en ook het centraal gelegen Dennenrondje vormt weer een open plek waar op drie nieuwe dennen zijn geplant. De belangrijkste attractie, de Comédie, was niet meer dan een laagte binnen een gebogen grondwalletje, door verwildering volledig dichtgegroeid met braam. Dit theatertje is in oude luister hersteld. Om de moerascypressen beter tot hun recht te laten komen, is het gebied rond de vroegere Goudvissenkom onlangs opengemaakt. Het streven is om deze exotische bomen zo lang mogelijk te behouden. Om de contouren van de vroegere Kom terug te halen zijn er onlangs twee jonge moerascypressen bijgeplant. Dit zijn gedenkbomen, geplant ter nagedachtenis aan een overledene. Ongetwijfeld zijn Jeannette Agnes van Delen en haar zwager er 200 jaar geleden in geslaagd een bosje te creëren dat de wandelaar raakte, tot overpeinzing stemde en, wie weet, ook nog tot verheffing bracht, geheel in overeenstemming met het doel van de Engelse landschapstuin. Hoewel er in de loop van de tijd veel 8

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 10