gedijen. Tevens kunnen ze zeer oud worden. Dat is natuurlijk wel van belang bij de herdenking van een belangrijke gebeurtenis. In Nederland is de oudste linde (aan de zuidrand van het dorpje Sambeek) wel rond de 400 jaar oud en in Duitsland zijn er die al bijna 1000 jaar oud zijn. Precies op de as van het huis Nijenburg, aan de achter- zijde, werd op de 70ste verjaardag van koning Willem III in 1887 een koningslinde geplant. In het dagboek van mevrouw Snethlage-van Foreest schrijft zij onderaan een foto van die boom de volgende tekst: Deze "Koningslindewerd geplant op de 70ste verjaardag van Willem III, door de "dappere mannentuinlieden), waarna zij onthaald werden op erwtensoep en bier in de keuken. Omdat hij het uitzicht bedierf is hij in 1946 gerooid. In Heiloo zijn nog op vijf verschillende plaatsen herden- kingsbomen te zien die ter herinnering aan een konink- lijke gebeurtenis zijn aangeplant. Als eerste een konings- boom (eigenlijk koninginneboom en wonderlijk genoeg een eik), de Wilhelminaboom die in de voortuin van de Kennemerstraatweg 134 staat (afb 2). Volgens de offici- ele versie is de oude eik, die op deze plek stond, eind vorige eeuw vanwege ouderdomsgebreken vervangen door een nieuwe eik. Volgens getuigen zou de boom echter geveld zijn door een blikseminslag op het moment dat het Nederlands elftal een kampioenswedstrijd speelde en iedereen aan de buis gekluisterd zat. De tekst op het sierhekwerk die om de boom is geplaatst, luidt: KRONINGS EIK VAN KONINGIN WILHELMINA 6 SEPTEMBER 1898 De oorspronkelijke versiering is helaas wel door vroe- gere bewoners van het pand uit veiligheidsoverwegingen aan de bovenzijde afgezaagd waardoor er een gladde bovenrand ontstond. Het hekwerk heefit door de ambachtelijke manier waarop het gemaakt is nog wel een waarde. De eikeboom met het smeedijzeren hekwerk is van cultuurhistorisch belang vanwege de herinnerings- waarde voor Heiloo die eraan verbonden is. Afb. 2: Wilhelminaboom Sn® 17

Heylooer Cronyck | 2016 | | pagina 19