Afb. 6Nuttig bij het transport later respectievelijk 48 en 70. Het waren crisisjaren en de bevolking verarmde. Met een verhoging van de melkproductie probeerde men de gezinsinkomsten te verbeteren. Aan het begin van de oorlog in 1940 kwam de geit weer meer in de belangstelling. Was het voorheen de "werk- mans koe", in deze tijd maakte zowel arm als rijk dank- baar gebruik van de geit en haar mogelijkheden. Immers, in een tijd van distributie vond men van alles uit om voorzieningen te treffen teneinde aan voldoende voedsel te komen. Mensen die nooit huisdieren hielden, kochten nu kippen en zelfs geiten om op alles voorbereid te zijn. Het gevolg van deze toename van het houden van geiten was een verhoging van de prijzen. Geiten werden nu voor prijzen van fl. 100,- tot fl. 150,- verkocht. Het nuttigen van het vlees van deze dieren werd echter aan banden gelegd. In 1941 werd het verboden om geiten en bokken te slachten zonder slachtvergunning van de Nederlandse Veehouderij Centrale. Aan tuindersknecht J.K. uit Heiloo was deze maatregel echter niet besteed. In een zwak moment ging hij ertoe over om drie geiten weg te nemen en te slachten. Hij diende zich hiervoor bij de rechtbank te verantwoorden. Hij vertelde de rechter dit te hebben gedaan om aan wat extra geld te komen teneinde voor zijn zuster, die ging trouwen, een schemerlamp te kunnen kopen en om voor zichzelf wat extra tabak te kunnen aanschaffen. Het O.M. wilde in dit opzicht een beetje clement zijn en eiste 10 maan- den gevangenisstraf. Aan het eind van de oorlog kwam de geitenhouderij nog een keer tot grote bloei. In 1944, in een tijd van grote honger, telde de afdeling Heiloo maar liefst 250 geiten. De geitenkeuring in dat jaar was nog druk bezocht. De belangstelling voor prima geiten die veel melk gaven, was zeer groot. Na de Tweede Wereldoorlog brak de tijd van de weder- opbouw aan. Het ging de mensen geleidelijk aan wat beter. Het houden van een geit werd minder urgent voor de melkvoorziening. De Geitenfokvereniging Heiloo" had in 1950 nog slechts 18 leden. Met de hoogtijdagen van de geit was het gedaan. Bronnen: Alkmaarsche Courant Ons Blad (katholiek nieuiusblad voor N.H.) Dagblad voor Noord-Holland Sns 13

Heylooer Cronyck | 2016 | | pagina 15