OORD In de vorige Heylooer Cronyck was het al aangekondigd: de redactie is de afgelopen periode ingrijpend veranderd. Zo hebben de pioniers Wim Buwalda, Piet Kuijper en Piet Stoffers zich uit de redactie teruggetrokken. Wei zullen ze nog enige tijd beschikbaar blijven om de vernieuwde redactie met advies bij te staan. Van de vorige redactie zijn Ina Blekemolen-van den Berg, Jan de Gruijter en Dick Slagter aangebleven. De komst van Hans Welling was in de vorige Cronyck al aangekon digd. De andere nieuwe redactieleden zijn Josta de Graaf-Gieltjes, Marion Ouwendijk, Jan van der Giessen en Jan de Winter. Tijdens de algemene ledenvergadering van 13 april jl. zijn Marion Ouwendijk en Jan de Winter gekozen als nieuwe bestuursleden van de Historische Vereniging Oud Heiloo. Met hen is de belangrijke relatie tussen redactie en bestuur weer gewaarborgd. Voor de nieuwe redactie is het de uitdaging om het hoge niveau dat kenmerkend was voor de Heylooer Cronyck te hand- haven. Voor de uitgave van deze Cronyck hebben we onderwer- pen gekozen die allemaal een belangrijke relatie met de 19e eeuw hebben. Zo presenteren we een artikel met als thema de sabel die nu in de Oudheidkamer geexposeerd wordt. Met de titel "Van wie is toch die sabel?" gaan we op zoek naar de drager ervan. Het is een persoonlijk verhaal geworden waarin de hoofdrol wordt gespeeld door de toenmalige veldwachter van Heiloo. Interessant ook, afgezet tegen de actualiteit waarin het politiebureau van Heiloo gesloten is en de twee wijkagenten, want zo heten ze nu, ingetrokken zijn in het gemeentehuis. In het artikel over het zendingsfeest in 1870 speelt het Heilooerbos weer een belangrijke rol. Een uitstapje van de feestvierders naar de Willibrordusput wordt door de onbekende correspondent grappig beschreven. Net als in het artikel over de sabel is ook hier sprake van crimina- liteit. Er wordt een zakkenroller ingerekend. Zou dat door veldwachter Pieter Schipper zijn gedaan? We kwamen hem ook in het hiervoor vermelde artikel tegen. Met de beschrijving van de wandeling door ds. Craan- dijk van Alkmaar naar Heiloo in 1875 lopen we aan zijn hand door het Heilooerbos naar ons dorp. Opvallend is zijn commentaar op de restauratie van het Witte Kerkje. Met name het op de kerk aangebrachte pleisterwerk vindt in zijn ogen geen genade. De wandeling door Heiloo eindigt bij de Runxputte. De door hem gemiste kapel staat er nu wel, want deze werd begin vorige eeuw opnieuw gebouwd. Naast de vaste rubriek "Zo was't/ Zo is het nu in Heiloo" hebben we een artikel opgenomen over het Heilooer dialect. Als u dat zelf eens wilt horen, kom dan naar de Oudheidkamer, want daar zijn opnamen te beluisteren. Bent u niet in de gelegenheid dan kunt u het fragment opzoeken op de Nederlandse dialectenbank van het Meertens Instituut. De nieuwe redactie hoopt dat u als vanouds een interes- sante uitgave van de Heylooer Cronyck onder ogen hebt gekregen. Mocht u opmerkingen hebben of commentaar willen leveren dan stellen we dat zeer op prijs. De redactie 2 eat

Heylooer Cronyck | 2016 | | pagina 4