DGOED NIJENBURG, DE ROEM EN DE GLORIE VAN KENNEMERLAND u Jan van der Giessen en Jan de Gruijter Zendingsfeest, 22 juni 1870 Aan het eind van de 19e eeuw werden in Batavia, de hoofdstad van het voormalig Nederlandsch Oost-Indie, het huidige Indonesie, W drie dagbladen uitge- geven. De Java-Bode was er een van, met als eindredacteur de voormalige Haarlemse predikant Conrad Busken Huet. Om de gunst te winnen van hooguit 5000 abon- nees waren deze bladen in een felle concur- rentiestrijd verwik- keld. In die tijd werden er in Nederland protestantse zendings- activiteiten georgani- seerd die vooral waren gericht op de inlandse volkeren van Neder landsch Oost-Indie. Zo vond er in Heiloo op 22 juni 1870 een zendingsfeest plaats waarvan een corres pondent van de Java- Bode op 16 augustus van hetzelfde jaar verslag deed. Verderop in dit artikel is een versie van dit verslag opgenomen. Door toedoen van ds. S.H. Buytendijk was de Nederlandsche Zendingsvereeniging in het leven geroepen. Deze vereniging organiseerde ithVODE te te Van wege de Hoofdcommissie bij H. B. Brejjer te Arnhem Ajb. 1: Omslagvan het programmaboekje van het zendingsfeest in Heiloo in 1870. zendingsfeesten. Zoals blijkt uit onderstaand artikel was niet alleen Buytendijk op 22 juni in Heiloo aanwezig, maar ook ds. L.J. Van Rhijn, de Inspector der Neder landsche Evangelische Zending in Oost-Indie, eveneens een belangrijk nationaal figuur in die tijd. Nicolaas Beets, voor wie Van Rhijn grote bewonde- ring had, trad tijdens het feest op als spreker. Nationale zendingsfeesten die door leden van verschillende protestantse kerkgenootschappen wer den bezocht, werden gehouden op landgoede- ren van particulieren. In 1870 was Heiloo aan de beurt en Cornelis van Foreest, vriend en zwager van Nicolaas Beets, had het landgoed Nijenburg ter beschikking gesteld. Een belangrijke reden voor de keuze voor Nijen burg was dat het per spoor bereikt kon worden. Drie jaar daarvoor was de spoorlijn geopend en werd de al bestaande spoorlijn tussen Alkmaar en Den Helder via Uitgeest met Haarlem en Zaandam verbonden. Daardoor konden de feestgangers uit heel Nederland via het spoor naar de gei'mprovi- seerde halteplaats op het landgoed reizen. Speciale met de deelnemers vanuit vanaf 1863 jaarlijks feesttreinen vertrokken Sos 9 55

Heylooer Cronyck | 2016 | | pagina 11