I Afb. 5. Elisabeth Melker "In de smederij van Van Straaten stond de jeugd uit de buurt, voor of na schooltijd, vol ontzag te kijken naar de werkzaamheden van de smid. Jan van Straaten had door zijn lange, grijze baard een eerbiedwaardig voorkomen. Als hij voor het vuur stond in zijn rood baaien hemd om vaak onder het uiten van een serie kernachtige uitdrukkingen de zo juist om de wagenwielen gelegde ijzeren banden in een bak met water te dompelen, stoven de kinderen van schrik naar buiten. Want dan donderde het in de smederij. Naast zijn smidsvak had Van Straaten een bijzondere lief hebberij. Hij hield varkens. Een uurtje voor het tijd was om ze te gaan voeren, hing hij een grote ijzeren kookpot boven het vuur met kriel. Deze in de schil gekookte aardappeltjes waren, zo herinnerde zich een van de toenmalige buurmeis- jes van de smid, een traktatie. Zij en een dochter van Jan van Straaten kregen ieder een schoteltje vol van het varkens- voer. Moeder Van Straaten zorgde voor een beetje zout en dan kon de smulpartij beginnen. s Avonds maakte de smederij soms een spookachtige indruk. Aangetrokken door de warmte bivakkeerden daar dan vleermuizen. Als je de deur opende vlogen deze enge dieren, die overdag verscholen achter balken bij de smidse hadden geslapen, rakelings over je hoofd. In de Alkmaarsche Courant van 9 januari 1930 werd geschreven: "Op 30 januari a.s. herdenkthetechtpaarJ.H. van Straaten en E. Melker, zijn 60-jarig huwelijk. Een niet alledaagse gebeurtenis, die niet ongemerkt voorbij zal gaan. Want Van Straaten is als de oude smid" overal bekend, niet het minst omdat hij 46 jaar aan den hoek Stationsweg- Westerweg het smidsvak beoefende. De laatste 14 jaar leeft hij stil en dagelijks kan men den man, met zijn zilveren baard langs de wegen zien gaan en met iedereen een praatje maken. Hij wordtoud, vertelde hij ons, zijn beenen zijn nog welgoed, doch de oogen weigeren den dienst. Zelf heeft hij er niet veel mee op en evenmin zijn vrouw, doch de kinderen willen hetfeest herdenken. De oude heer Van Straaten is 80jaar, zijn vrouw 81 jaar, hun huwelijk werd met 11 kinderen gezegend waarvan nog 8 in leven. Het diamanten huwelijksfeest ging, zoals reeds aange- kondigd in de krant, op uitdrukkelijk verzoek van de kinderen niet onopgemerkt voorbij. Dit ondanks de wens van het echtpaar om er slechts een intiem familie- feest van te maken. De feestdag begon uit dankbaarheid met een Heilige Mis in de Willibrorduskerk. Op deze bijzondere dag maakte vervolgens burgemeester Van Foreest in de met vlaggen versierde buurt zijn opwach- ting en de jonkheer had zijn wethouders en gemeentese- cretaris W. Bruul meegenomen. Zij boden namens het gemeentebestuur een prachtige bloemenmand aan. Ook pastoor Van Meeuwen en de kapelaan kwamen langs met een felicitatiehulde. 's Middags was er tijdens een receptie van 2 tot 4 uur de gelegenheid om het jubile- rende paar, dat diep onder de indruk was, de hand te schudden. Hun huis aan de Westerweg was bijkans herschapen tot een bloemenhof. Zij die niet in de gele genheid waren om langs te komen stuurden schriftelijke felicitaties en de muzikale omlijsting op deze dag werd verzorgd door de fanfarekorpsen "Eensgezindheid" en "St. Caecilia" die een serenade brachten. Maandag 17 februari 1930 kwam Elisabeth Melker op tachtigjarige leeftijd onverwacht te overlijden en op zondag 13 juni 1937 overleed Jan van Straaten aan een hartstilstand. Hij werd op 16 juni bij zijn overleden echtgenote begraven op de R.K. begraafplaats aan de Westerweg in Heiloo.9 Van hun elf kinderen waren er op dat moment nog negen in leven. So® 5

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 7