I Aldaar was zij buffethoudster en haar dochter buffetjuf- frouw. Beiden woonden aan het Stationsplein.4 De ongehuwde Geertruida kwam in 1883 te overlijden. Drie jaar later overleed Catharina. Op het moment dat Jan van Straaten voor de lichting van het jaar 1869 voor de Nationale Militie werd inge- schreven in het inschrijvingsregister van de gemeente Wormerveer was hij smid van beroep en woonachtig in de Haarlemmermeer. Bij loting viel hem het nummer 29 ten deel dat, buiten de oproeping gebleven, hem tot geen dienst verplichtte.5 Het verhaal van Jan in Heiloo begon in 1869 toen hij op de laatste dag van het jaar werd ingeschreven als inwoner van deze gemeente. Zijn vorige woonplaats was Winkel waar hij reeds het beroep van smid uitoefende. Volgens een notariele akte uit 1849 stond er op de hoek Stationsweg-Westerweg, of zoals de eerstgenoemde weg toen nog heette "Overige Laan", al een smederij. Het is zeer waarschijnlijk dat Jan deze smederij heeft overgenomen. 27 Januari 1870 was de heugelijke dag dat Jan van Straaten in Egmond Binnen trouwde met Elisabeth Melker, geboren aldaar op 28 augustus 1849, dochter van Meins Melker, van beroep schipper en Trijntje Bakker.6 Over de eerste jaren van het echtpaar Van Straaten in Heiloo is weinig bekend. Zij komen voor het eerst in beeld als op woensdag 5 oktober 1910 rond een uur of half elf in de morgen het echtpaar en de overige bewoners van de Kerkbuurt op worden opgeschrikt door het geluid van een drietal revolverschoten. Een 31-jarige man, die met zijn gezin nog maar enkele dagen in een gehuurd pand aan de Stationsweg woonde, had twee schoten op het hoofd van zijn vrouw gelost en vervolgens zichzelf door de slaap geschoten waarna de dood onmiddellijk volgde. De in allerijl gearriveerde dokter Hoekstra constateerde dat de vrouw niet levensgevaarlijk gewond was geraakt. Nadat hij haar verbonden had, werd zij een paar huizen verder, bij het echtpaar Van Straaten, in huis gebracht. Het gezin was afkomstig uit Heinkenszand7 en het slachtoffer was bakker van beroep. Zijn bakkerij was enige jaren daarvoor door brand verwoest. Het ongeluk bleef hem sindsdien, zowel financieel, materieel als ook op het persoonlijk vlak achtervolgen maar in Heiloo probeerde hij de draad weer op te pakken als brood- en banketbakker. Zwaar depressief kwam hij uiteindelijk tot deze wanhoopsdaad. Zijn ongelukkige weduwe keerde met haar kinderen terug naar haar geboorteplaats op Zuid-Beveland.8 Afb.3. Fragment ansichtkaart van smederij en woonhuis met Jan van Straaten rond 1904 Hoe betrokken Jan van Straaten was bij het dagelijks leven van de Kerkbuurt is onbekend. Wei zien we hem op een groepsfoto uit 1910 tussen de gemeentebestuur- ders, leden van de oudercommissie, onderwijzers en enkele anderen die deel uitmaakten van de schoolfeest- commissie. Een ooggetuigenverslag en een oud kranten- bericht vertellen ons meer over deze besnorde man met voile baard en zijn Egmondse echtgenote. N.J. Speur citeert uit dit krantenbericht in de Heylooer Cronyck van mei 1979 de volgende passage: Afb. 4. Jan van Straaten 4 em

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 6