Wanneer het yser gloeyt te midden in de kolen1 Een kleine genealogie Pierre Bussen Afb. 1. Hoek Stationsweg-Westerweg rond 1900 Inleiding In het afgelopen decennium is er in het zuidwesten van Heiloo in met name dat deel van de gemeente dat sinds de vorige eeuwwisseling door menigeen wordt aange- duid met "De Kerkbuurt" (bij de Willibrorduskerk) flink veel veranderd. In 2003 verscheen op de hoek van de Stationsweg en de Westerweg een gebouwencomplex genaamd "Egelantier" dat een bank, een groot aantal appartementen en de gemeentelijke bibliotheek huisvest. In 2009 verdween tevens de oude stolpboerderij op de hoek van de Westerweg en de Pastoor van Muijenweg uit het straatbeeld om plaats te maken voor een modern appartementencomplex met zorggebouw genaamd "De Stolp" ten behoeve van clientenhuisvesting van Esdege- Reigersdaal, een organisatie voor dienstverlening aan mensen met een handicap. De oude boerderij stond daar al voor 1900, maar was ondanks diverse pogingen helaas niet meer te redden. In 2013 is er op dit kruispunt voorlopig als laatste project een beeldbepalend pand bij gekomen. Op de hoek van de Stationsweg, de Westerweg en de Zeeweg verrees een gebouw in blokkenstructuur met acht appartementen en de mogelijkheid tot onder- gronds parkeren. Het kreeg de toepasselijke naam Block- hove. Het is met name deze laatste locatie die in dit artikel de aandacht krijgt. Aan het begin van de vorige eeuw zag dit straatbeeld er Afb. 2. Dezelfde locatie anno 2015 in het rustieke Heiloo totaal anders uit. Op de hoek van de Stationsweg en Westerweg stond een smederij waar sinds 1869 Jo(h)annes Hubertus van Straaten zijn bedrijf en woonhuis had. Dit artikel verhaalt van de smid, zijn gezin en de smederij. Van Straaten Jo(h)annes (vanaf nu Jan genoemd) van Straaten was op 31 januari 1849 geboren in de hoofdstad van wat toen het hertogdom Limburg werd genoemd, Maastricht. Zijn ouders waren Franciscus Bernardus Josephus van Straaten (1810-1858) en Catharina Demensen2 (1810- 1886). Dit huwelijk had plaatsgevonden op 27 februari 1835 te Maastricht. Franciscus B.J. was geboren in Leiden en op het moment van trouwen winkelier van beroep, Catharina was geboren in Rotterdam en in 1835 woonachtig in Maastricht. Het gezin Van Straaten bestond uit meerdere kinderen van wie de meesten geboren waren in de plaats waar ze het langst hebben gewoond: Leiden. Zij woonden aldaar in de Maarsman- steeg. Jan van Straaten en zijn oudere broertje Martinus Johannes Hubertus, die na zijn geboorte (juni 1846) slechts 17 dagen zou leven, waren een uitzondering met Maastricht als geboorteplaats. De weduwe Catharina Demensen was ten tijde van het huwelijk van haar zoon Jan in 1869 koffiehuishoudster van beroep en woonach tig in Wormerveer.3 In januari 1871 verhuisde zij met haar dochter Geertruida naar de gemeente Uitgeest. 3 HciJo Wwter*

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 5