OORD In de samenstelling van de redactie van de Heylooer Cronyck hebben zich in de loop der jaren maar enkele wijzigingen voorgedaan. In het voorjaar van 2016, voor het verschijnen van het volgende nummer, staat echter wel een aantal mutaties op stapel. Vooruitlopend op die veranderingen verwelkomen we nu al een nieuw lid van de redactie: Hans Welling. In het volgende nummer zullen we aan het vertrek uit en het toetreden tot de redactie meer aandacht besteden. De uitgave van de Heylooer Cronyck van december 2015 heeft als hoofdartikel een kleine genealogie van een bekende familie in Heiloo in de negentiende eeuw en het begin van de twintigste eeuw. Over de genealogie van Heiloose families is in het verleden in de Cronyck betrekkelijk weinig gepubliceerd. Genealogie met alleen een opsomming van data van geboorte, huwelijk en overlijden lijkt de redactie ook minder interessant. In dit artikel wordt echter een beeld geschetst van een groot katholiek gezin dat representatief is voor veel katholieke families die in die tijd in Heiloo woonden en waarvan sommige nazaten op nog herkenbare plaatsen in ons dorp hun weg vinden. Met het artikel over de wateren en de polders rondom Heiloo wordt een serie van drie artikelen afgesloten. Hiermee is een geschiedenis van strijd tegen het water rondom de strandwal waarop Heiloo is gelegen vastge- legd. Vele lezers zullen zich niet zo bewust zijn van hetgeen de bewoners van Heiloo al eeuwen heeft bezig gehouden. Uit de artikelen blijkt ook hoeveel discussies gevoerd werden over de investeringen in de vernieuwin- gen die mogelijk waren op het terrein van de bemaling. De kosten die deze investeringen met zich mee brachten wogen doorgaans zwaar voor de ingelanden. In de negentiende eeuw was Heiloo verdeeld in buurt- schappen. De adresseringen van de bewoners waren daarop ook gebaseerd. Een van die buurtschappen was De Nieuwpoort. Het artikel 'Nieuwpoort, Vier Staten en Zandersloot' geeft informatie over dit grensgebied van Alkmaar en Heiloo. Daarbij zal opvallen dat de zandafgravingen in Heiloo en het zandtransport van Heiloo naar Alkmaar gedurende vele eeuwen heeft plaatsgevonden. Sommige staatnamen in Heiloo kennen een lange geschiedenis, omdat ze al vele eeuwen bestaan. Andere nieuwere straatnamen zijn gebaseerd ofwel op histori- sche namen van personen uit de geschiedenis van Heiloo ofwel op veldnamen, namen van percelen grond in Heiloo. Meer recent zijn wijken ontwikkeld waarin ook weer keuzes gemaakt zijn voor naamgeving. In het artikel 'Nieuwe straatnamen in Heiloo' wordt waar mogelijk de link gelegd naar de geschiedenis. We hopen u hiermee weer een lezenswaardige uitgave van de Heylooer Cronyck te presenteren en stellen uw reacties op prijs. De redactie ©at

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 4