Afb. 11. Aanlegwegop terrein Camping Heiloo 1958 Het bovenstaande overzicht van straatnamen kan nog worden aangevuld met oude benamingen van wegen, bijvoorbeeld wegen/paden die door het Heilooer Bos lopen, zoals de 'Schuinelaan', de 'Ronde O-laan' ('Westerlaan'), de 'Torenlaan', de 'Kraaienlaan' en de 'Middenlaan', een wegenreeks waarop we in een volgend artikel nog eens kunnen terugkomen. Heiloo bestond aanvankelijk uit tamelijk ver uit elkaar gelegen buurtschappen. Deze oude buurtschappen zouden, samen met de ontwikkelingsgeschiedenis van de nieuwe buurten en wijken, eveneens in de Heylooer Cronyck kunnen worden beschreven. Bronnen (voor zover niet in de noten aangegeven) Molenwoordenboek, website B.D. Poppen A. de Vos, vrijwillig molenaar, molendeskundige Gemeentebestuur Heiloo H. Oostendorp, Heiloo door de jaren heen, 1994 H. E. Oostendorp: Heiloo, Geschiedenis en verklaring van de straatnamen, 1987, en Henk Oostendorp: Het Straatnamenboek van Heiloo, 2003 Herkomst foto's Afb. 1.: P. Ranzijn Afb. 3.: W. Buwalda Afb. 7. D. Slagter Afb. 9.: J. Schuurman Afb. 11.: P. Barnhoorn Noten 1 H.E. Oostendorp: Heiloo, Geschiedenis en verkla ring van de straatnamen, 1987 en Henk Oostendorp: Het Straatnamenboek van Heiloo, 2003 2 Henk Oostendorp, geboren in 1923, overleed in mei 2015. Hij was o.a. mede-oprichter en enige tijd voorzitter van de Vereniging Oud Heiloo en lid van de gemeenteraad. Naast zijn straatnamenboeken schreef hij "Heiloo door de jaren heen", 1994. 3 Dick Slagter, Nieuwe straatnamen in Heiloo, Heylooer Cronyck, jaargang 4, nummer 1 4 Een broek is een laaggelegen gebied dat nat blijft; varne is een varen (plant) 5 Zie: P. Bussen, Het volksbadhuis, Heylooer Cronyck jaargang 4, nummer 1 6 Informatie van het gemeentebestuur van Heiloo 7 Zie: W. Buwalda, De Varnebroekermolen, Heylooer Cronyck, jaargang 7, nummer 2 8 Zie: D. Slagter, De St. Willibrordusstichting in Heiloo, Heylooer Cronyck, jaargang 2, nummer 2 9 Idem 10 Veel wateren (rivieren, beken, meren) hebben een naam die Aa, (Drentse Aa), E (Edam), Ie (Krom- menie) of IJ (Het IJ) in zich hebben. Dit betekende oorspronkelijk 'stromend water' en heeft zijn oorsprong in het Oergermaanse 'ahwo' of 'ahwa' dat is: 'water, rivier', verwant met Latijns aqua. In het Nederlands is Aa door betekenisverenging meer specifiek een naam voor riviertjes, waterlopen en beekjes geworden. In het Oudfries is 'E' verder vervormd tot Ee, Ie of IJ. Soms is het aan de naam voorafgaande lidwoord 'de' versmolten met 'Ie' en wordt zo 'Die'. 11 Zie: E. Zwijnenberg en B. Slooten, De wateren, polders en molens rond Heiloo, Heylooer Cronyck jaargang 8, nummer 2, jaargang 9, nummer 1 en jaargang 9, nummer 2. 12 H. Oostendorp, Heiloo door de jaren heen, 1994 13 Idem 14 N.J. Speur, Korenmolen "De Blinker", Heylooer Cronyck, derde jaargang, nummer 1, mei 1978 15 S. Lange, Archeologisch onderzoek tussen Kenne- merstraatweg en Hoogeweg, Heylooer Cronyck, jaargang 8, nummer 2, december 2014 16 Kadastrale atlas naar de opmetingen van 1821 17 H. E. Oostendorp: Heiloo, Geschiedenis en verkla ring van de straatnamen, 1987 en Henk Oosten dorp: Het Straatnamenboek van Heiloo, 2003 So® 39

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 41