Scheprad, De De weg wordt momenteel aangelegd in Varne Buiten op de plek van de vroegere Camping Heiloo en midgetgolfbaan. (Zie afb. 6.) De weg loopt van De Omloop naar toekomstige Gaanderij. Bij oude molens is een scheprad een wateropvoerwerktuig dat bij een wipmolen meestal, gezien vanaf de polderzijde, links aan de zijkant van het onderhuis van de molen zit. De molen kan voorzien zijn van een schepradkast. De meestal houten schepraderen werden later veelal vervan- gen door eerst houten en later metalen vijzels. Afb. 9. Vroegere midgetgolfbaan in Heiloo Spiegellaan, De straat ligt in't Zeskant en is een zijweg van Het Malevoort. De Spiegellaan ligt als een ring om dit wijkje. Het veelvlak van een zeskant kan men bij de verschillende toepassingen spiegelen, vandaar de naam. Spindel, De Dit is een zijweg van de Oosterzijweg. De spindel is een onderdeel van een metaalfreesmachine. Dit verwijst naast het Heilooer metaalwarenbedrijf "Germefa" dat op deze locatie was gehuisvest. In de Tweede Wereldoorlog zijn door het bedrijf wapens voor de ondergrondse verborgen. Standerdlaan Wordt een straat in Varne Buiten op de plek van de vroegere Camping Heiloo en Camping Klein Varnebroek. De weg zal lopen tussen de Zeeweg en De Omloop. Een standerd is een cirkelvormige houten ringbalk waarop een molen dusdanig wordt gedraaid dat deze recht op de wind komt te staan, het zogenaamde kruien. De Heilooer wipwatermolen, de Varnebroeker molen, is in het begin van de 15e eeuw ontstaan uit de standerdmolen, het oudste houten type windmolen in de Lage Landen. De naam is afkomstig van het gegeven dat de kast van de molen op een stan derd of staak, een rechtopstaande dikke stam, is geplaatst. Strandwal, De Deze weg ligt op het terrein van het Landgoed Willibrord. Het is een zijweg van De Hooge Venne. Een strandwal is een hoger gelegen stuk grond. Heiloo is ontstaan op een strandwal die ongeveer 2000 jaar voor Cristus is opgeworpen door de zee en de wind. Ongeveer 3000 jaar voor Christus was aan de oostkant ook een strandwal ontstaan waarop de dorpen "Vrone" (St. Pancras), Akersloot en Uitgeest zijn gevestigd. Op deze hoger gelegen delen, te midden van gebieden die soms droogvielen en soms overstroomden, was bewo- ning mogelijk. Het vroegere Heiloo was geheel gevestigd op de strandwal, het huidige Heiloo heeft zich ten westen en ten oosten uitgebreid naar de lager gelegen, nu droog- liggende gronden. Watergang, De De Watergang loopt van De Houtwal richting Het Maalwater. Watergangen langs de houtwal- len om de voormalige sportvelden op deze locatie deden dienst bij de afwatering van die sportvelden. Afb. 10. Strandwal Alkmaar, Heiloo, Limmen, ca. 1600 v. Chr. Zomerlinde Een nieuwe straat in Zuiderloo. (Zie afb. 7.) De weg zal lopen van de toekomstige Elzenwal naar toekomstige Liguster. Naamgeving op basis van een in Europa groeiende boom. Ten slotte De naamgeving van straten in een dorp of stad is vatbaar voor discussie. Oud Heiloo heeft voorkeur voor een naamgeving die een directe relatie heeft met de historie van Heiloo. Maar de keuzes daarvan blijken niet altijd gemakkelijk te zijn. 38 eni

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 40