Haagbeuk Een straat in zuid-noordrichting in de wijk Zuiderloo. (Zie afb. 7.) Het is een zijweg van Zevenhui- zerlaan. De naamgeving is wederom van een inheemse boomsoort afgeleid. Hazelaar Een zijweg van de Hoogeweg in Zuiderloo. (Zie afb. 7.), genoemd naar een veel voorkomende, inheemse boomsoort. Hooge Venne, De Een weg die, zoals andere wegen op het terrein van de voormalige Willibrordusstichting, in 2006 zijn naam heeft gekregen. De weg loopt van de Kanaalweg naar De Overtoom. De naam is ontleend aan een oude 'veldnaam', de naam van een perceel grond van een bepaalde eigenaar. Op een oude kaart is te zien dat de Hooge Venne grenst aan de het perceel Olvendijk. Houtwal, De Bestaat als straatnaam sinds 2009. Deze weg loopt van De Omloop naar de Bayershoffweg. Rondom de sportvelden die zijn verdwenen vanwege de woningbouw waren dichtbegroeide, nu verdwenen houtwallen met inheemse heestersoorten aanwezig. Kapelbuurt, De De straat ligt op het terrein van de voormalige Willibrordusstichting. Het is een zijweg van De Kroft. Heiloo heeft zich ontwikkeld uit enkele buurtschappen. Van de bebouwing op de zuidflank van dit terrein kan gesproken worden zo'n buurtje. Wat Afb. 7. De Kapelbuurt, 2015- opvalt is dat het te bebouwen gedeelte van het terrein aan de zuidflank door de architecten dusdanig is ontworpen dat het zicht vanuit Ypestein op de kapel van GGZ- NHN blijft bestaan. De te renoveren Kapel staat nog in de steigers Kerkepad, Het Het 'pad' ligt op het terrein van de voor malige Willibrordusstichting. Het terrein van respectie- velijk de St. Willibrordusstichting en GGZ-NHN heeft op 17 September 2015 de naam "Landgoed Willibrord" gekregen. In de periode dat de wegen op het terrein deel uitmaakten van de St. Willibrordusstichting hadden zij nog geen namen. Het Kerkepad loopt van De Overtoom naar De Olvendijk. Het Kerkepad heeft als naam geen historische betekenis, maar is gekozen omdat deze weg langs de kapel loopt. Kroft, De Een weg op het Landgoed Willibrord. De weg loopt van de Ypesteinerlaan tot De Overtoom. Een 'kroft' is een oude benaming van een stuk zandgrond dat hoger ligt dan de omringende akkers. In Heiloo kwamen kroften veelvuldig voor. Op oude kaarten zijn zij nog terug te vinden, soms met de naam van de eigenaar, bijvoorbeeld: t croftje van Adriaan Pietersz.". Elders in Heiloo, in de wijk tussen de Stationsweg en de Zeven- huizerlaan, vinden we straatnamen met 'croft': de Keldercroftlaan en de Tulpencroftlaan. Kruipad Een straat gepland in de wijk Varne Buiten. (Zie afb. 5.) De straat zal lopen van de toekomstige Bonkelaar naar het toekomstige Scheprad. Een kruipad is een cirkelvormige houten ringbalk waarop een molen dusdanig wordt gedraaid dat deze recht op de wind komt te staan, het zogenaamde kruien. Over de poldermolens rond Heiloo zijn nogal wat gege- vens bekend.13 Ook bekend is dat in Heiloo vroeger een korenmolen heeft gestaan. Tussen de Heerenweg en het Slimpad stond op een hoger gelegen stuk grond van circa 1700 tot 1827 de korenmolen "De Blinker". In de zeventiende en in het begin van de achttiende eeuw waren er uitgestrekte "corenlanden" tussen Heiloo en Alkmaar, die in het bezit waren van de Heer van Heiloo. In 1827 werd de molen een rui'ne door brand.14 Landpad, Het Een weg op het Landgoed Willibrord. De weg loopt van De Overtoom tot De Olvendijk, midden op het terrein. De weg verbindt de zuidzijde met de oostzijde van het terrein, dus loopt over een groot deel van het 'land' van het landgoed. Liguster Deze straat staat gepland in Zuiderloo en zal lopen van de Hazelaar tot de Vennewatersweg. De 'wilde liguster' is een inheemse, snel groeiende haagplant. Lijsterbes Deze straat in Zuiderloo zal lopen van de Boswilg tot de Haagbeuk. De naamgeving kan in 36

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 38