V h M locatie aan de Egmondervaart, ongeveer op de plaats waar vroeger een molen stond die de polder Het Maalwater bemaalde. In 2012 kocht de "Molenstichting Alkmaar" de molen van de gemeente Heiloo waarna de molen grondig werd gerestaureerd. De restauratie werd voltooid in 2013. Boswilg Deze straat staat gepland in Zuiderloo. (Zie afb. 7.) De naam Zuiderloo is afgeleid van Zuid-Heiloo. De straat Boswilg zal lopen van de toekomstige straat Meidoorn naar de toekomstige straat Lijs- terbes. De boswilg is een inheemse boom- soort die algemeen is en niet per se karakte- ristiek is voor dit gebied, maar mogelijk ook in dit deel van Heiloo voorkwam. Bullaan Sinds 1928 werd het 'krankzinni- gengesticht', de Sint Willibrordusstichting, gevestigd op het terrein van het afgebroken buitenhuis Ypestein.8 Vanaf ca. 1960 veranderden de ideeen over de opzet en inrichting van psychiatrische instellingen. Van meer gesloten centra werden het meer open instellingen. Zo werden de patienten van de Willibrordusstichting steeds meer buiten het terrein van de stichting gehuisvest. De Willibrordusstichting werd onderdeel van GGZ-Noord- Holland-Noord, een organisatie die streefde naar vermaatschappelijking van de zorg van psychiatrische patienten. Het voorheen afgesloten terrein van de Willi brordusstichting werd een meer open terrein met plaats voor de huisvesting van niet-patienten en bedrijven. Thans zijn meer dan 70 bedrijven op het terrein geves tigd en is de kapel een 'cultuurkoepel' geworden.9 Dit heeft ertoe geleid dat het stratenplan in 2006, zoals in andere wijken van Heiloo, is voorzien van straatnamen. De naam Bullaan is een oude benaming van de weg die oostwaarts in het verlengde van de "Breede Laan" (nu Stationsweg) langs het landgoed Ypestein liep (nu de Kanaalweg). De naam is ontleend aan de 'bulloper' die aan deze weg woonde. Die, Het is sinds 2006 een straat op het terrein van de voormalige Willibrordusstichting. De straat loopt van De Strandwal naar De Olvendijk. De naam kan worden verklaard door de afkomst van 'ie', dat 'stromend water' betekent. 'De Ie' werd tot 'Die'.10 Het vaarwater De Die was in vroeger tijden een water dat deel uitmaakte van het Oer IJ-gebied. Na het dichtslibben van de open verbindingen met de zee en door bedijkingen in dit Afb. 4. Kaart naar J.J. Dou, ca. 1700, de blauwe pijlen duiden "De Dye"(De Die) aan die aan de oostkant van Heiloo stroomt. gebied werd De Die een rivier, een belangrijke vaarweg, onder andere van Heiloo naar Alkmaar. Vanaf verschil- lende plaatsen in Heiloo, zoals bij Ypesteyn, Ter Coulster en Nijenburg, werden toegangswaters tot De Die gegra- ven om vervoer over het water mogelijk te maken. Nu resteert van De Die alleen nog een water in het prachtige natuurgebied ten oosten van Heiloo dat door de plannen voor het maken van de aanleg van een paral- lelweg bij de afslag van de A9 ernstig bedreigd wordt. Droogmakerij, De is sinds 2006 een zijweg van de Kanaalweg in het Heilooer deel van de Boekelermeer. De Boekelermeer is een droogmakerij. Een droogmake rij is een meer dat door bemaling is drooggelegd. Aan de westzijde en oostzijde van de strandwal waarop Heiloo ligt was een groot aantal meren ontstaan, zoals het Maal water en het Zuidermeer aan de westzijde en de Boeke lermeer aan de oostzijde. De droogmaking van de Egmondermeer en de Bergermeer 450 jaar geleden was de start voor de drooglegging van veel van de omrin- gende waters.11 De Boekelermeer werd in 1587 definitief drooggemalen. De kwaliteit van de drooggelegde grond viel tegen. Vele jaren lang bleven het rietvelden. Vanaf het einde van de zeventiende eeuw is de Boekelermeer door de eigenaren van Nijenburg, de families Van Egmond van de Nijenburg en Van Foreest, in cultuur gebracht. (Zie elders in deze Heylooer Cronyck.) Elba (De) Het lidwoord 'De' behoort officieel tot de benaming, maar is niet vermeld op het straatnaambord. 34 eni

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 36