daarvan werd de vrijgekomen grond bouwrijp gemaakt voor een wijk met 200 woningen. Bijna gelijktijdig met het bouwrijp maken van de grond werd een tijdelijke huisvestingsmogelijkheid gecreeerd om de nieuwbouw/ renovatie van de verzorgingshuizen De Loet en Over- kerck mogelijk te maken. De bewoners van De Loet zijn inmiddels naar hun nieuwe onderkomen vertrokken. De bewoners van Overkerck zullen de tijdelijke huisvesting eind november 2015 hebben betrokken. Badhuisweg Deze weg staat sinds 2010 gepland op de plek van de vroegere Rehobothschool, ten noorden van het Zaadpakhuis Dekker, tegenover het vroegere badhuis. De straat staat al enkele jaren op plattegronden aangegeven. Eind jaren twintig van de vorige eeuw werden plannen gemaakt om in Heiloo een volksbadhuis te stichten.5 Het bestuur van het Witte Kruis realiseerde de bouw in 1930 aan de Holleweg met ondersteuning van de gemeenteraad. Burgemeester jhr. N. van Foreest legde de eerste steen. In het gebouw waren zes douchebaden en twee kuipbaden aanwezig. Voor het gebruik daarvan moest men respectievelijk 15 en 35 cent betalen. In een jaar tijd werden bijna 5000 baden genomen. Wegens tekorten in de exploitatie werd in 1968 het badhuis gesloten. Afb. 2. Opening Badhuis Holleweg, 1930 Binnenroede De straat is gepland in de wijk Varne Buiten. (Zie afb. 5.) De straat loopt van de toekomstige 'Gaanderij' naar de toekomstige 'Standerdlaan'. De roeden vormen de basis van het wiekenkruis van een traditionele windmolen. Vroeger werden deze roeden (balken), die wel 30 meter lang kunnen zijn, uit hout vervaardigd, nu van staal. Een binnenroede is het deel van de roede dat het dichtst bij de molenromp door de askop is gestoken. De buitenroede is het deel dat van zeilen wordt voorzien. Voor deze nieuwe wijk heeft men geko- zen voor namen die een relatie hebben met molens om de samenhang met de naastliggende 'molenwijk' aan te geven.6 Bonkelaar De straat staat eveneens gepland in Varne Buiten. (Zie afb. 5.) Deze zal lopen van de toekomstige Standerdlaan naar de toekomstige Scheprad. Een bonke laar is het aandrijfwiel (kamwiel) dat bij een wipmolen de vijzel aandrijft. De naamgeving is gerelateerd aan de wipmolen die in het weiland in het noord-westen van Heiloo staat.7 Deze wip(water)molen, de Varnebroekermolen, ook wel Varnebroekmolen genoemd, is circa 1850 gebouwd. Het molentje bemaalde vanaf die tijd de voormalige Varne- broekerpolder op de zuidwestgrens van Alkmaar nabij de Kalkovensweg. De gemeente Heiloo is in 1966 eigena- resse van de molen geworden. Toen men in 1972 begon met de aanleg van de westelijke randweg om Alkmaar bleek dat het molentje op de geplande route stond. Het werd toen gedemonteerd en gedurende twee jaar opge- slagen. In 1974 is het molentje geplaatst op zijn huidige Afb. 3. De Varnebroeker molen Sos 33 BAOHUIS

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 35