STRAATNAMEN IN HEILOO Naamgeving van straatnamen In zijn twee boeken, "Heiloo, Geschiedenis en verklaring van de straatnamen" en "Het straatnamenboek van Heiloo", geeft de auteur Henk Oostendorp er blijk van dat de straatnamen in Heiloo een bron zijn van kennis van de plaatselijke geschiedenis.1 Sinds het verschijnen van zijn laatste boek in 2003 is Heiloo een flink aantal straten rijker geworden. Veel straatnamen van Heiloo hebben een historische achtergrond. Dat komt bijvoorbeeld omdat ze al eeuwenlang hun naam dragen, genoemd zijn naar perso- nen uit de historie van Heiloo, verwijzen naar historische plekken, gebouwen, of anderszins een verband hebben met de Heiloose geschiedenis. Bij de naamgeving van straten in de buurten die vooral na de Tweede Wereldoorlog en de jaren zeventig van de vorige eeuw zijn ontstaan is zoveel mogelijk de geschie denis van Heiloo de bron geweest. Maar ook toen en vooral in de huidige tijd lijkt door de naamgevers te worden afgeweken van dit stramien. Opvallend is hierbij bijvoorbeeld dat, hoewel er ook in de polders rond Heiloo molens hebben gestaan, nogal veel straatnamen het westen van Heiloo zijn ontleend aan onderdelen van molens. De keuze voor sommige straatnamen is niet altijd begrij- pelijk. Zo is in de nieuwe wijk Zuiderloo gekozen voor bomennamen waar het meer voor de hand lag de namen van de straten te verbinden met de geschiedenis van het gebied bijvoorbeeld op basis van archeologische vonds- ten, of met het tuinbouwverleden van dit deel van Heiloo. Hoe dan ook, Henk Oostendorp was het niet gegeven de nieuwste straatnamen (na 2003) te beschrijven en te verklaren.2 Vandaar dit artikel dat een actueler overzicht biedt dan een eerder in de Heylooer Cronyck gepubli- ceerd artikel.3 Beide artikels beogen het overzicht van de Heilooer straatnamen te completeren en te actualiseren met de gedachte dat ook de nieuwe straatnamen ooit een historisch karakter zullen krijgen. Dick Slagter, m.m.v. Wim Buwalda Nieuwe straatnamen sinds 2003 Achterzomer De straat loopt van De Omloop naar de toekomstige Scheprad. (Zie afb. 5.) Een achterzomer is een vloerbalk aan de achterzijde van een wipmolen, ook spruitbalk genoemd. Deze straat wordt momenteel (2015) gerealiseerd in de nieuwe wijk "Varne Buiten" op de plek van de vroegere Camping Heiloo. Bij het bepalen van de straatnamen is hier, vanwege continuiteit, geko zen voor aansluiting bij eerdere straatnaamgevingen in 1968 van de naastgelegen wijk. In die wijk vindt men straatnamen als Op de Wieken, De Omloop, De Acht- kant en Spillaan, namen die zijn verbonden aan onder delen van molens. De naam Varne Buiten - aanvankelijk sprak men van "Nieuwe Varne" - is kennelijk deels ontleend aan de naam van de op deze plaats gelegen camping "Klein Varnebroek".4 Op 16 mei 1959 werd aan de zijde van de Zeeweg "Camping Heiloo" geopend en in 1968 werd door de heer en mevrouw Ran zijn de camping "Klein Varnebroek" gestart. De naam is gerelateerd aan de "Hoeve Varnebroek" die sinds 1852 op de westgrens van Heiloo en Alkmaar ligt. De hoeve wordt al generaties lang bewoond door de familie Berger. Een van de doch- ters van de familie trouwde met H. Ranzijn uit Heiloo. Samen begonnen zij in 1968 de camping. In 2014 werden zowel de camping Klein Varnebroek als de naast gelegen "Camping Heiloo" opgeheven. Na het afbreken Afb. 1. Start van de Camping Klein Varnebroek in 1967 32 ani

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 34