^'^ejjo^Zan^rsioot' Aft>. 10. Zanderslootweg in noordelijke richting Afb. 11. Zandersloot Heiloo ca. 1900, (RAA) met middenin het torentie van de Barbarakapel, 1905, (RAA) de amfibieen die in het vroege voorjaar deze weg overste- ken, zo nodig met behulp van vrijwilligers van de paddenwerkgroep. Aan de weg grenst de prachtig gelegen Heilooer ijsbaan. Jarenlang werd geschaatst op de vijver en de grachten van Nijenburg. Deze ruimte werd te klein en daarom werd in 1924 het initiatief genomen tot oprichting van een echte ijsbaan. Dat gebeurde met medewerking van de gemeente en jonkheer Pieter van Foreest, destijds de bewoner van Nijenburg en eigenaar van het Heilooer Bos. De baan werd aangelegd op een deels afgegraven stuk grond aan de Zandersloot waar deze ijsbaan nu nog gelegen is. De opening vond in december 1925 plaats. Toen in 1957 de Velsertunnel werd opgeleverd, was het duidelijk dat er een nieuwe rijksweg (A9) moest worden aangelegd met aftakkingen rondom Alkmaar. Voor de aftakking aan de zuidzijde van Alkmaar werd in 1966- 1968 een plan ontwikkeld voor een route dwars over het terrein tussen het oude bos, het Blockhovepark, de ijsbaan en over de Zanderslootweg. De gemeentes Heiloo, Bergen en een zeer actief plaatselijk actiecomite protesteerden heftig, vooral vanwege het dreigende verlies van natuur, onder de slogan: "Weg met die weg". De randweg op het voorgestelde traject is er niet geko- men. In 1974 werd een alternatieve weg, de huidige Heilooer Tolweg/Martin Luther Kingweg, in gebruik genomen. Tevens werd in 1972 een grenscorrectie uitge- voerd: het gebied aan de oostkant vanaf de Heilooerdijk alsmede een deel van de Boekelermeer werden aan de gemeente Alkmaar toegewezen. Het fraaie (fiets) traject langs de Zandersloot is daarmee gelukkig ongerept gebleven. 30 zni

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 32