In 1912 werd de Zandersloot, waar hij door de Nieuw- poortslaan stroomde, gedempt met zand uit het Heilooer Bos. Ook het verdere verloop langs de Straat- weg tot het huis Hijken en verder naar de Blekersloot werd gedempt. De brug over de Straatweg kon daarom worden verwijderd. Het deel van de Zandersloot tot de Regulierslaan werd rechtstreeks aangesloten op een water dat vanaf de Regu lierslaan naar het noorden tot de grens van De Hout loopt. De weg daarlangs, de Zanderslootweg, is thans een geliefde fietsweg voor Heilooers in de richting van Alkmaar. was ongeveer zes kiepkarren per paarden- kracht. Het huis Hijken staat er nog, tegenover restaurant Koekenbier, en is enige jaren geleden fraai gerestaureerd. Na 1670 verliep de zandvaart niet voor- spoedig: de Zandersloot raakte vervuild en dichtgegroeid. Dit leidde tot een contract tussen het Alkmaarse schippers- gilde en George van Cats, de heer van Heiloo. Van Cats zegde toe de "santsloot" te zullen uitdiepen. Dit werd betaald door de opbrengsten van het verkochte zand. Alkmaar en Heiloo (c.q. Van Cats) zouden ook de (drie) bruggen over de sloot herstellen.16 In het midden van de achttiende eeuw ging het langzamerhand bergafwaarts met de zandvaart.17 Tegen het einde van de negentiende eeuw kwam er definitief een eind aan de zandaf- gravingen in het Heilooer Bos.18 Toen werd ook besloten het water van de Zandersloot Afb. 8. Het Huis Hijken, 2015 De Zandersweg, nu Zanderslootweg, is een karakteris- tiek, schilderachtig stukje Heiloo geworden, met een belangrijke ecologische betekenis, onder andere vanwege Afb. 9. Bestek voor demping van de Zandersloot in Nieuwpoortslaan, (RAA) in de Nieuwpoortslaan te dempen. Op 8 juli 1898 sloten burgemeester en wethouders van Alkmaar een overeen- komst met de weduwe Simon Kaptein, geboren Roskam, betreffende overneming door de gemeente van straten en riolen, ontworpen en aan te leggen op haar bouwterrein. Dit terrein lag ten oosten van de Straatweg, ten noorden van de Zandersloot en ten westen van de Blekersloot. Voorts werd besloten tot demping van een sloot tussen dat terrein en de Straatweg, met vestiging van het recht van servituut ten behoeve van de over te dragen straten op de te bouwen percelen.1920 So® 29

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 31