omdat er door stadsuitbreiding geen plaats meer was voor weilanden. In de Speelwagen, jaargang 1947, schrijft de heer T.A. Twisk het volgende.13 "Ruim 50/60jaar geleden stond er op de weg naar Heiloo even voorbij Alkmaar een eenvoudig wit gepleisterd huis. Het was een prettig huis om te zien. Een brede voorgevel, groene deur in het midden en aan weerszijden tweeflinke ramen, een heldergeel klinkerpad langs het huis en een smal tuintje daarlangs, vol met allerlei bloemen. Hetgeheel werd afgesloten door een witgeschilderd hek en een rij gesnoeide lindebomen. Ja, het was een genoeglijk huis met prachtig uitzicht op deHout, toen nog in ongerept natuurschoon. De naam ervan was De Vier Staten. De bedoeling van die naam werd, volgens Twisk, duide- lijk gemaakt door een gevelsteen, die achtereenvolgens de afbeelding vertoonde van vier 'standen': een soldaat, een dominee, een rechter en een boer (omringd door zijn kippen). Achter hun afbeelding stond respectievelijk: "Ik vecht voor U, Ik bid voor U, Ik pleit voor U". En dan bij de afbeelding van de boer: "Maar ofgij vecht, ofbidt of pleit, Ik heb de kip die de eieren leit.Die gevelsteen is helaas verdwenen, tegelijk met het oude vertrouwde huis. Slechts de naam bleef behouden, want nog steeds heet die buurt "De Vier Staten Volgens deze verklaring slaat het woord 'Staten' dus op de 'burgerlijke staat' van de vier afgebeelde figuren. De afbeelding toont De Vier Staten zoals het er voor 1910 uitzag. De boerderijachtige woning links bestond uit drie wooneenheden die van links naar rechts werden bewoond door respectievelijk de heer Mulder, in het midden de familie Blokdijk en rechts de weduwe Pronk met twee zoons. In 1910 is deze omgebouwde boerderij afgebroken. Het grasveldje voor het oude pand werd het Afb. 6. De Vier Staten, 1906 vergelijk afb. 4) Groentje genoemd. Rechts is het water van de Zandersloot te zien dat door de Nieuwpoortslaan liep en onder een bruggetje onder de Kennemerstraatweg door. Blokdijk vermeldde dat men vanuit huis een mooi uitzicht had over de weilanden. Je kon in oostelijke richting de Alkmaarse Pakketboten en de zeilende tjalken door het Noordhollands Kanaal zien varen. Bij een op de foto niet zichtbaar cafeetje, rechts van de lantaarnpaal (nu de plek van een benzinestation), was de halte van de stoomtram Haarlem-Alkmaar. Na de afbraak van de oude boerderij verrezen op deze plek drie nieuwe woningen, te weten van links naar rechts Ruimzicht, Vier Staten en Levenslust. De familie Blokdijk verhuisde toen de huur was opgezegd naar het adres Nieuwpoortslaan nr. 29. De landerijen behorende bij de door Blokdijk genoemde 'Staten' en andere boerenwoningen lagen grotendeels langs de toegangswegen van Heiloo naar Alkmaar. Ten eerste langs de Heerenweg die via Castricum, Limmen en Heiloo naar Alkmaar liep en ten tweede langs de Holleweg vanuit Heiloo. Dit waren nog lange tijd zand- paden. De Heerenweg eindigde daar waar nu de Nieuw poortslaan is. De Holleweg liep verder naar het noorden in de richting van Alkmaar. De Nieuwpoortslaan heette oorspronkelijk ook Heerenweg. Maar toen aan beide zijden van die weg huizen werden gebouwd kreeg de weg ter hoogte van Nieuwpoort de naam Nieuwpoort slaan. Van die eerste bebouwing zijn nog sporen terug te vinden. Zandersloot en Nieuwpoortslaan In Alkmaar was in de zeventiende eeuw en daarna grote behoefte aan zand voor de grondophoging en huizen- bouw. In het grondgebied van Heiloo, waar nu het Heilooer Bos is, was voldoende bruikbaar zand voorra- dig.14 Maar het vervoer daarvan via de dikwijls slecht begaanbare, niet verharde zandpaden was problematisch. Daarom werd besloten een vaarweg te graven. Deze sloot is in 1606, in elk geval voor 1617, gegraven.15 Bovendien werd een ander doel beoogd: de afgravingen waren nuttig om de bodem vruchtbaarder te maken. Deze gegraven vaarweg kreeg de toepaselijke naam: "Sant Sloot". 'Zanders' noemde men de voerlui die de schuiten afgegraven zand door de sloot vervoerden. Zij voeren de richting op waar nu de Nieuwpoortslaan is en verder naar de Blekersloot. Daaruit kan men de latere naamge- ving "Zandersloot" verklaren. De sloot had zijn beginpunt bij de "Craeye Laen" en liep verder door Heiloo parallel aan de "Wester Wegh", "den Heere Wegh" en de "Ooster Wegh". So® 27 Jtlkmocr Vier Sfcfm en JftVJU'PGOt'sJca.'i

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 29