De gemeente Alkmaar was er overigens veel aan gelegen om de "tappersneringen" vlak over de grensscheiding te verbieden. Met de ambachtsvrouwe van Heiloo, Clara van Nijevelt, werd in 1556 een akte opgesteld om een uitbreiding van drinkgelegenheden vlak buiten de grens, waar de burgers gemakkelijk hun dorst met het goedko- pere bier konden lessen, tegen te gaan. Alkmaar kon buiten de grenzen immers geen bieraccijns heffen. Een verordening die overigens de instemming verkreeg van de prior van het klooster "De Blinken" en van de bewo- ner van het buitenhuis "Kranenbroek", Tyman van der Meyde7. Maar blijkbaar is er na de drooglegging van de Egmon- dermeer (1565) veel gesteggel geweest over het eigendom van grondgebieden. F. Bakkum wijst erop dat "de Nieuwpoort toch al eeuwen een eigen status had bij de bevolking van Alkmaar en Heiloo".8 Ook wisselden af en toe stukken land in het grondgebied van Alkmaar en Heiloo van eigenaar. In 1693 kocht bijvoorbeeld de heer van Heiloo, George van Cats, een stuk land van de gemeente Alkmaar.9 De opsomming van de verdeling van woonhuizen in de negentiende en het begin van de twintigste eeuw (zie hierboven) doet vermoeden dat Nieuwpoort tot Heiloo behoorde. Dit wordt nog versterkt door gegevens uit het bevolkingsregister en begraafboeken van Heiloo.10 Echter (kadaster)kaarten uit 1821 (Waterman), uit 1834 (Giffens/FonteinVerschuir) en 1867 (Kuyper) zetten ons op een ander spoor.11 Afb. 5. Kaart grondgebied Heiloo 1834, Giffens/Fontein Verschuir Zowel op de kaart van 1834 als op de kaart van 1821 zien we een merkwaardige knik in de aangegeven grens bij Nieuwpoort. Het gebied van de Vier Staten tot de Regulierslaan ("Lange Laan") behoorde tot Alkmaar; het gebied aan de oostkant van de Straatweg ten zuiden van de Heilooerdijk, een soort enclave', behoort tot Heiloo. Hoe moeten we de verschillende gegevens interpreteren? Uit eigen waarneming is bekend dat de huizen aan de oostkant van de Kennemerstraatweg vanaf de Heilooer dijk tot aan de huidige Heilooer Tolweg tot in de jaren zestig van de vorige eeuw een huisnummer met de letter 'H' kenden. Door de grenscorrectie in 1972 is deze Heilooer enclave Alkmaars grondgebied geworden. Was dit deel van Heiloo ooit onderdeel van de uitgebreidere buurtschap Nieuwpoort? Of is dit onwaarschijnlijk? Dit alles neemt niet weg dat dit grensgebied tussen Heiloo en Alkmaar ook voor Heiloo een interessant stukje geschiedenis vertegenwoordigt. De Vier Staten De plek op de noordzijde van de Nieuwpoortslaan staat bekend als de "Vier Staten". Over de betekenis van de naam de Vier Staten bestaan diverse verklaringen. Een ervan wordt door de heer A. Blokdijk beschreven in een periodiek van de Historische Vereniging Oud Alkmaar uit 1994 onder de titel "Herinneringen aan mijn jeugd"12 Ook vernemen we hierin meer over het verloop van de Zandersloot (zie verder). Blokdijk verklaart de naam als volgt. In de omge- ving van het punt waar nu de plaats van de Vier Staten is stonden enkele boerderijen of hofstaten. Waar nu de Maclaine Pontstraat is, een straat in de burgemeestersbuurt, stond de mooie boerderij "Nooit Gedacht". Blokdijk noemt dit State nr.l. De voormalige boerderij/woning van de familie Blokdijk stond net buiten de Nieuwpoort en werd met State nr. 2 aangeduid. lets verder naar het zuiden, links van de Straatweg tegenover de Nieuw- poortssteeg, stond de boerderij van Gerard Noort, State nr. 3. En nog iets verderop aan de linker kant stond de boerderij "Nieuwpoort", State nr. 4. En zo is volgens Blokdijk de naam Vier Staten geboren. De naam State is volgens hem van Friese herkomst. Wellicht waren er in de negentiende eeuw veel Friezen, door armoede gedreven, naar Heiloo en Alkmaar gekomen. Op naastgelegen boerderijen op de Straatweg, de Kooimeerlaan en in de Boekeler- meer woonden Friese zetboeren. De destijds aanwezige hofsteden zijn allemaal verdwenen, Heeren\ 26 go;

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 28