WAS 'T m. Bovenstaande foto uit 2012 laat zien dat begonnen is met de grondwerkzaamheden ter voorbereiding van de bouw van woningen in de wijk Zuiderloo. Zichtbaar is dat de historische (hout)wal die van de Spanjaardslaan tot de Hogeweg liep grotendeels is opgegaan in een berg zand. Tot ongeveer de eeuwwisseling waren in dit gebied tuinders actief. Dit (tuinbouw) gebied werd gekenmerkt door een aantal van deze wallen die voornamelijk in oost-westrichting liepen. De wallen dienden als grensaf- scheiding en als middel tegen verstuiving. Daarnaast werden ze benut voor afwatering. Onderzoek heefit geleerd dat deze wallen al eeuwenoud waren en dus als van 'historische waarde' konden worden bestem- peld. De Historische Vereniging Oud Heiloo heeft zich reeds in 2009 sterk gemaakt voor het behoud van een houtwal en protesteerde toen tegen de afbraak daarvan. Daar is door het gemeentebestuur aanvankelijk positief op gereageerd. Het gemeentebe stuur schreef in een brief in oktober 2009 onder andere: wij waren hier erg van geschrokken omdat het een Middeleeuwse houtwal was. "En wij willenproberen de oude houtwal weer in oude staat terug te brengen". De afdeling 'Groenzaken' zou daarop toezien. Holle frasen in 2009, want begin 2010 had de (ingehuurde) project- leider reeds de opdracht gegeven die 'lastige' wallen met de grond gelijk te maken. We houden het er maar op dat er een misverstand was tussen het gemeentelijk apparaat en de projectleider (die wij overigens hadden gewezen op de historische waarde van de wallen). Een geluk bij een ongeluk was dat onder de afgegraven wallen archeolo- gisch onderzoek kon worden gedaan. Een nogal eenvou- dig en kwetsbaar houten paaltje op de plek van de vroegere houtwal, voorzien van een tekst, wijst erop dat in dit gebied in de vroege middeleeuwen (ca. 700 n. Chr.) een groot aantal boerderijen van het zogenaamde Katwijktype heeft gestaan. ZUIDERLOO GE80UWEN UIT VROEGE MIDOELEEUWEN Arch«olog«n K«bb«n in 2012 vijf bo«ronerv#n met meer dan dertig gebouwen gevonden uit 600 tot 900 na Chr.. Er stood en boerdetijen, graanspiekers en ttaften 22 epi

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 24