In het najaar van 1940 kwam de polder onder water te staan als gevolg van een lekkende inlaatduiker. Het polderbestuur constateerde dat er van "opzettelijke vernieling" van de duiker sprake was en besloot de poli- tie in Heiloo op de hoogte te stellen. Dijkgraaf en heemraden van de Boekelermeer presenteerden achteraf nog een rekening van 50,- voor het weer droogmalen van de polder. Gedurende de jaren vijftig laaiden de moeilijkheden met de Boekelermeer rond de bemaling weer op. Daar nam men geen genoegen meer met de in 1920 overeengeko- men vergoeding. Het bestuur van de Boekelerpolder was slechts bereid 50,- meer te betalen. De kwestie sleepte zich jarenlang voort. Onderwijl liet de Boekelerpolder een onderzoek doen naar de mogelijkheden van een eigen bemaling. In oktober 1959 oordeelden dijkgraaf en heemraden echter definitief dat de polder de bouw van een eigen gemaal, kosten circa 20.000,-, niet op kon brengen. Twee jaar later kwam er een nieuwe bema- lingsovereenkomst tot stand met de Boekelermeer. De Boekelerpolder werd verplicht jaarlijks voor 10 procent in de totale bemalingskosten van zijn nabuur bij te dragen. Na de perikelen over de vergoeding voor de bemaling verviel het bestuur in inactiviteit. Tussen 1964 en 1972 werden er zelfs geen notulen van de vergaderingen meer gemaakt. In het laatstgenoemde jaar blijkt men ook geen verkiezingen meer te organiseren. De dijkgraaf zocht gewoon geschikt geoordeelde ingelanden aan ter vervul- ling van vacatures in het bestuur. Twee jaar later besloot het bestuur zich niet meer te storen aan de voor bestuurs- leden geldende leeftijdsgrens omdat de opheffing van de polder toch voor de deur stond. Die opheffing kreeg per 1-1-1977 zijn beslag: men ging op in het nieuwe water- schap Het Lange Rond. Op de plaats van de vroegere molen bevindt zich nu het bedrijfsgebouw van afvalscheidingsbedrijf GP Groot (Sortiva) aan het Noordhollands Kanaal, naast de grote stortplaats. Dit grote terrein is ontpolderd en kent door de ophoging geen bemaling meer. Wat oorspronkelijk de Boekelerpolder vormde, heeft thans als onderdeel van het bemalingsgebied Boekeler meer drie verschillende peilgebiedjes. Het laagste peil bevindt zich in het noorden nabij het gemaal Boekel en bedraagt -1,80 m NAP. Bronnen Regionaal Archief Alkmaar, Archieven van de verschillende hier besproken polders. Diederik Aten, inleidingen "Ontstaan van de polder en vroegste geschiedenis" op de inventarisatie van ieder polderarchief. L. Ney, "Dijken, dammen en meren. Wie zal dat beheren?", doctoraalscriptie 1999. C. Streefkerk, "Oosterzij en Westerzij" in Heiloo voor en na Willibrord, 1995 Mr. G. de Vries Az., De zeeweringen en waterschapen van Noord-Holland", le druk 1864, 2e druk bewerkt door Jhr. Mr. J.W.M. Schorer, 1894, 3e druk bewerkt door D. Kooiman, 1936 Database van verdwenen molens in Nederland: www. molendatabase. org Database van alle molens in Nederland: www.allemolens.nl So® 21

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 23