dijkgraaf en twee heemraden die direct door de stemge- rechtigde ingelanden zouden worden gekozen. Pieter •111* Afb. 7. Het oude gemaal van de Boekelermeer met naastgelegen machinistenwoning in 1966aan de Laanenderweg. Gesloopt in 1993. Foto Regionaal Archief Alkmaar. van Foreest werd tot heemraad benoemd. Van de grote invloed van Pieter en zijn familie in het bestuur was echter na de verkiezingen van 1913-1914 geen sprake meer. Tijdens de Eerste Wereldoorlog ontstonden wrijvingen met de Boekelerpolder. Deze werd zoals gezegd voor 200,- per jaar door de Boekelermeer bemalen. Toen tijdens de oorlog de steenkoolprijzen sterk begonnen op te lopen stond dit bedrag in geen enkele verhouding meer tot de werkelijke kosten. Gedeputeerde Staten kwamen er aan te pas om de twee partijen tot overeen- stemming te brengen. In mei 1920 kon er tenslotte een nieuw bemalingscontract worden afgesloten waarbij de Boekelerpolder zich verplichtte zolang de duurte aanhield een extra toelage te betalen van 100,- per jaar. Met deze regeling waren nieuwe geschillen over de vermindering van de toelage natuurlijk te voorzien. De Boekelermeer trok in deze nieuwe conflicten aan het langste einde. De 100,- extra bleef tot het begin van de jaren zestig gehandhaafd. Een derde voortdurende bron van zorgen was het gemaal. Hoewel het bestuur van start ging met een zo goed als nieuwe gasmotorinstallatie, deed zich reeds in 1919 een ernstig mankement voor in de vorm van een breuk van de krukas van de zuiggasmotor. De polder was genood- zaakt een lening van 2.700,- af te sluiten om de repa- ratie te bekostigen. Tien jaar later deed zich opnieuw een ernstig defect voor, nu aan de cilinderkop. Afdoende reparatie was niet meer mogelijk. Bestuur en ingelanden besloten daarop een elektrische installatie aan te schaf- fen. Het door Stork en Co gemoderniseerde gemaal kon in november 1929 weer in gebruik worden genomen. De installatie bestond uit een draaistroom-elektromotor van 35 pk (26 kW) en een centrifugaalpomp, nog steeds in het oude gebouw van het stoomgemaal. In de jaren vijftig laaide de tegenstelling met de Boeke lerpolder over de vergoeding voor de bemaling weer op. Na ruim tien jaar geharrewar kon eindelijk in 1961 een nieuwe overeenkomst worden afgesloten waarbij de door de Boekelerpolder te betalen bijdrage op 10 procent van de totale bemalingskosten van de Boekelermeer werd vastgesteld. In de jaren zeventig kreeg de polder te maken met seis- misch onderzoek en proefboringen naar aardgas van de Amoco Netherlands Petroleum Co. Dit ging gepaard met veel zwaar verkeer wat weer werk aan de bruggen noodzakelijk maakte. In verband met de uitbreidings- plannen van de gemeente Alkmaar werd voorts het noordelijk deel van de polder in 1972 afgescheiden van de gemeente Heiloo en bij Alkmaar gevoegd. De ophef- fing van de Boekelermeerpolder als zelfstandig water- schap stond toen al voor de deur. Hij ging per 1-1-1977 op in Het Lange Rond. Toen de gemeente Alkmaar in 1992 begon met het realiseren van het bedrijventerrein Boekelermeer had dit ingrijpende gevolgen voor de waterhuishouding. De omvang van het bedrijventerrein blokkeerde de afwate- ring van de polders Oosterzij en Boekelermeer. De bouw van de huisvuilverbrandingsinstallatie was gepland op de plaats van twee gemalen (waar voorheen de Noordermo- len van de Oosterzijpolder en de bovenmolen van de Boekelermeerpolder stonden). Een studie wees uit dat het peilbeheer van polders en bedrijventerrein het best werd opgelost met een nieuw gemaal, dat meer naar het zuiden, direct aan het Noordhollands Kanaal was gesitu- eerd. Het nieuwe gemaal werd in 1993 gerealiseerd. Het vervangt de twee oude (stoom)gemalen, die nog voor de bouwperiode werden gesloopt. De bemaling werd een 18

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 20