Noten 1 Jacob Cats, fragment uit Sinne- en minnebeelden 1627) 2 Zij wordt in de diverse registers ook wel De Mensen of De Menschen genoemd. 3 Wormerveer komt in het gezin van Catharina Demen- sen en haar kinderen bij herhaling voor. De schoon- moeder van Catharina was er 1776 gedoopt, een van haar kinderen (Philippus, broer van Jan) was er in 1883 geboren en een jaar later overleden en twee van haar kinderen waren er getrouwd. 4 Met de aankomst van de eerste reizigerstrein, op 1 mei 1867, kreeg Uitgeest aansluiting op het zich toen sneluitbreidende spoorwegnet. Een laag langgerekt stationsgebouw verrees hier langs de lijn in sobere waterstaatsarchitectuur. Niet alleen reizigers, maar ook stations- en treinpersoneel konden er o.a. terecht voor een pauze met koffie en koek. 5 De wet op de nationale militie werd in 1814 ingevoerd. Elk jaar moest een aantal jongemannen militaire dienstplicht vervullen, de overigen werden vrijgesteld. In hetzelfde jaar dat een jongeman negentien werd moest hij zich daartoe melden bij de gemeente waarin ze woonden. Daar liet hij zich inschrijven in een regis ter. Een zogenaamde militiecommissaris zorgde, aan de hand van de inschrijfregisters, voor loting van de ingeschrevene. 6 Het echtpaar trouwde op 18 april 1847 te Egmond- Binnen. Meins Melker uit Egmond-Binnen was op dat moment een 47-jarige weduwnaar en zijn bruid, woonachtig in Heiloo maar geboren in Wognum, was 34 jaar. 7 Heinkenszand is thans het bestuurlijk centrum van de gemeente Borsele in de provincie Zeeland. 8 Het slachtoffer heette Johannes Antonius Vincentius de Jong geb. in Kampen. Gehuwd op 1 juli 1903 met Dina van Eijkeren geb. Heinkenszand 14 februari 1870, overl. Oostburg 24 augustus 1919. 9 Men zal nu tevergeefs zoeken naar hun grafsteen; in 1998 is het graf opgeheven en in 2008 werd de steen verwijderd, het graf geruimd en opnieuw gebruikt. 10 De Spaanse griep was een beruchte griep-pandemie uit de jaren 1918-1919. Deze wereldwijde epidemie eiste naar schatting 20 tot 100 miljoen slachtoffers. Hoewel het de Spaanse griep wordt genoemd, ligt de oorsprong van deze ziekte waarschijnlijk in de Verenigde Staten en is het naar Europa gekomen door Amerikaanse troepenzendingen. Het werd Spaanse griep genoemd, omdat kranten in Spanje, een neutraal land in de Eerste Wereldoorlog, er voor het eerst over berichtten. 11 Uit deze tijd stamt de onenigheid die Sieuwtje van Straaten zou hebben gehad met de toenmalige pastoor zoals staat beschreven in het boek van H. Oostendorp, "Heiloo door de jaren heen". Pastoor vond dat gedans en drinken, met name tijdens de jaarlijkse kermis, maar niets. Toen hij dat liet blijken moet de echtge- note van Clemens daarop hebben gereageerd met de woorden: "Mijnheer pastoor, zorgt u nu maar voor uw parochianen, dan zorg ik wel voor mijn broodwin- ning." 12 Het karakteristieke pandje op nummer 148 werd in 1977, toen het al lang geen winkelpand meer was, afgebroken ten einde ruimte te bieden voor de bouw van een winkel met bovenwoning en kantoor. Thans is hier een parfumerie en drogisterij gevestigd. 13 Vermeldenswaardig is dat een dochter uit dit gezin, mevrouw A. Liefting-Kaandorp, op 27 februari 2014 op feestelijke wijze haar honderdjarige geboortedag vierde in Huize Overkerck. 14 De huisnummers 31 en 33. 15 Het 2e Regiment Veldartillerie was opgericht in 1876 en gelegerd in de (oude) Frederikskazerne te s-Graven- hage en de Doelenkazerne te Leiden. Johannes staat draagt het ceremoniele tenue van de bereden artillerie. Het hoofddeksel is de zogenaamde talpa, gemaakt van zwart berenvacht met een pluim van rood paardenhaar boven op een rode bolkokarde. 16 In de volksmond werden zij "Zusters Onder de Bogen" genoemd omdat het moederhuis van de congregatie via overkapte stenen bogen verbonden was met de St. Servaas basiliek aan het Vrijthof in Maastricht. De doelstellingen van de congregatie waren van meet af aan: ziekenverpleging, zorg voor wezen en onderwijs. 17 Bedoelt is de Zeeweg die, in het kader van de werkver- schaffing, in de jaren dertig van de vorige eeuw is aangelegd. Om de werkeloosheid in de crisisjaren te lijf te gaan werd door de overheid de werkverschaffing ingevoerd waarbij werkelozen, tegen een vastgesteld minimaal loon, verplicht aan het werk werden gezet. 12 nai

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 14