opruiming in de inmiddels als 'elektrisch' omschreven smederij. Er werd een annonce geplaatst waarin twee gebruikte 2-paardsmaaimachines en een beste bakwa- gen, met een draagvermogen van plusminus 1200 kilo, te koop werden aangeboden. Nog een jaar later gaf Bertus in het eerder genoemde nieuwsblad kennis dat hij zijn smederij per 1 februari 1922 had overgedaan aan Hi. Velzeboer. Hij dankte zijn begunstigers voor het genoten vertrouwen in de afgelopen jaren en beval zijn opvolger beleefd aan. Hierna volgden voor hem diverse beroepen waaronder die van melkslijter. In juli 1929 vroeg en in augustus van datzelfde jaar kreeg Bertus van Straaten toestemming van het gemeentebestuur om een burgerwoonhuis te laten bouwen aan de Westerweg. Dit huis, met huisnummer 208 (m.i.v. 1949 nummer 232), werd in oktober 2000 afgebroken in verband met de nieuwbouwplannen rond deze locatie. november 1945 werd Elisabeth weer in de gemeente Heiloo ingeschreven. Zij was tot aan haar overlijden inwonende bij haar zus Cato. Fa. Th. Velzeboer en Zonen Th. Velzeboer (1890-1966) nam de smederij over met ingang van 1 februari 1922. Hij trad op 1 januari 1958 uit als eigenaar waarna de handelsonderneming werd voortgezet door een vennootschap genaamd firma Th. Velzeboer en Zonen. De uitoefening van het hoefsmids- bedrijfwerd in het voorjaar van 1961 gestaakt. Men had zich inmiddels gespecialiseerd als gasfitters- en centrale verwarmingsbedrijf alsmede in de kleinhandel van gashaarden en fornuizen. In 1967 werden het huis aan de Westerweg 234 en de voormalige smederij daartoe verbouwd tot woon-/winkelhuis en kreeg het de vorm zoals we die wellicht nog kennen uit de tijd dat de "Knipkapper" hier werkte. De onderneming werd uiteindelijk per 1 januari 1993 opgeheven. De komst van het gezin Velzeboer naar Heiloo had ook een amoureuze ontwikkeling tot gevolg die direct betrek- king had op de familie Van Straaten. Een zoon van Th. Velzeboer had zijn oog laten vallen op een dochter van Clemens van Straaten. Het gelukkige paar huwde in augustus 1945. Smederij In juni 1934 had Th. Velzeboer aan het gemeentebestuur toestemming gevraagd om de smederij te slopen en het bestaande woonhuis tot smederij in te richten. Tevens werd toestemming gevraagd om een woonhuis te mogen bouwen aan de Westerweg net om de hoek van de Stati- onsweg. De vergunning daartoe werd in dezelfde maand gegeven. Met het afbreken van de smederij zou als bijkomend voordeel een ruimere doorgang worden verkregen naar de in aanleg zijnde weg naar de Egmon- den was het bijkomend voordeel.17 Echter in november van hetzelfde jaar werd een gewijzigde vergunningaan- Afb. 17. Elisabeth van Straaten Elisabeth Johanna van Straaten geboren Heiloo 4 maart 1895, overleden Alkmaar 7 april 1950. Gehuwd op 13 September 1932 in Heiloo met Jan Liefting geboren Castricum 18 februari 1892, overleden St. Denijs (B) 13 maart 1944. Jan Liefting was van beroep bloembollen- handelaar en had met zijn echtgenote een rosaliakweke- rij in Belgie. Aldaar is hij kinderloos overleden. Op 21 Afb. 18. Nieuw woonhuis en smederij Th. Velzeboer 10 eni

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 12