r plannen van de gemeente Alkmaar. In Het Lood kwamen De waterstaatkundige geschiedenis is hier ingewikkeld. de oefenvelden van AZ. De restanten van de opgeheven Verschillende polders speelden een rol: Heilooermeer, polder Overdie en Achtermeer, die buiten de stedelijke Rietmeer, Kooimeer, Groene Water, Overdie en Achter- sfeer bleven, werden bij de Oosterzijpolder gevoegd. Het bemalingsgebied van de huidige Oosterzijpolder omvat zo'n acht verschillende gebieden met allemaal een meer. Gemaal Boekel van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier in oktober 2013 vanuit de lucht (Google Earth). Het gemaal heefi drie vijzels. Twee ervan zijn voor de Oosterzijpolder, eentje voor de Boekelermeee eigen peil. Het laagste peil is -1,70 m NAP. De Oosterzijpolder wordt sinds 1994 bemalen door een groot gemaal dat de Oosterzij- en Boekelermeerpolder bemaalt. Kooimeer (tezamen met Groenewater 65 ha, thans deel uitmakend van de polder Overdie en Achtermeer) Ligging: ten noordoosten van Heiloo, vroeger deel uitmakend van het grondgebied van Heiloo, tegenwoor- dig gemeente Alkmaar. Op 3 januari 1567 werd aan Klaas Harksz. en consorten toestemming verleend tot het droogmaken van de Heilooermeer, gelegen achter de Nieuwpoort, groot 50 morgen (ca. 42 ha). Blijkens een akte uit 1579 werd dit meer, thans aangeduid als Nieuwpoortermeer of Groe newater ("Gronwater"), nog in 1567 drooggelegd. Het had toen een eigen molen en uitwatering op de Die. Als voorwaarde voor de droogmaking werd gesteld dat er een vaart rondom de nieuwe polder, alsook eentje dwars erdoorheen aangelegd diende te worden. Volgens de bepalingen van het octrooi van 1567 was het Groe newater door een sloot, later bekend als Korfleggersloot, ins 7

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 9