Oosterzijpolder met Het Lood (795 ha, exclusief de vrij afwaterende gebieden) Ligging: ten oosten van Heiloo, geheel binnen de gemeentegrens. Tussen de strandwal waarop Heiloo is gelegen en de evenwijdig daaraan lopende strandwal oostelijk daarvan langs de rand van de Schermer (met daarop het gehucht Boekel) lag een strandvlakte. Deze raakte in de loop der tijd bedekt met een dikke laag veen. Door dit veen slingerde een stroompje, de Die. Reeds rond 1100 werd de strandvlakte aan de zuidkant afgedamd door de aanleg van de Limmerdam. In 1280 blijkt er ook aan de noordzijde een dwarsdijk tussen de twee strandwallen aangelegd. Lange tijd werd gedacht dat dit de Heilooerdijk moet zijn geweest, maar het kan ook de Boekelerdijk zijn geweest, die overigens nu niet meer in het landschap terug te vinden is door droogleg- ging van de Schermer. Deze dijk beschermde de veen- gronden tegen de aanvallen van het water van de Schermer dat via de Voor- en Achtermeer achter de strandwal van Boekel kon doordringen. Desondanks ontwikkelden zich in de slappe veengrond als uitbrei- dingen van de Die diverse meertjes. Direct achter de Boekeler strandwal ontstond bovendien nog een omvangrijker waterplas, de Boekelermeer. Met het leggen in 1280 van de dijk aan de noordzijde tussen de twee strandwallen, was het gebied aan de oostzijde van Heiloo ingepolderd. Deze polder werd bekend als de Oosterzijpolder. In de Kuyper gemeen- teatlas van 1868 staat hij genoemd als Heiloerpolder. Kort voor 1533 werd de eerste molen gebouwd om de polder te bemalen. Het maaiveld was kennelijk als gevolg van oxidatie en inklinking van de veenbodem zover gedaald dat de natuurlijke afwatering op de Schermer niet meer voldeed. Uiteindelijk kwamen de veengron- den in de polder ongeveer twee meter lager te liggen dan de strandwallen aan weerszijden. Bij de bouw van de molen ging het om een kostbaar werk waarvan slechts een gedeelte van het dorp profijt had. Waar deze molen precies gestaan heeft hebben wij niet kunnen achterha- len. Kaart 1830-1850 Oosterzijpolder Kaart Google Maps uitsnede kaart 1830-1850 Links: Topografische Militaire kaart nettekening) 1830-1850. Aan de rechterkant van boven naar beneden het Noord- hollands Kanaal. Op dit kaartfragment zijn met VV'.V/ twee molens aangegeven: 1De Noordermolen van de Oosterzij polder (gebouwd ca. 1530, afgebroken 1880). 2. De bovenmolen van de Boekelermeer (1586- 1879) die in een volgend artikel wordt behandeld. Langs de westoever van het Moordhollands Kanaal zien we de toenmalige kalkovens liggen. Rechts: Het gehele gebied is onherkenbaar veranderd door de aanleg van het bedrijventerrein Boekelermeer. Van de Heiloer Weg op de oude kaart is anno 2015 nog een klein stukje bewaardgebleven in de vorm van Oude Heilooerdijk en Jadestraat. Kaart: Google Maps. 4 eck! Praxis Bouwmarkt Megastore Koelmalaan ^">«rtlaan Koelmalaan Kentucky Fried Chicken n Sligro Alkmaar a

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 6