De Gereformeerde Gemeente breidt zich uit Woonden er in 1899 in Heiloo slechts twee gereformeerden, in 1947 was dat aantal geleidelijk opge- lopen tot 242. Voor de Tweede Wereldoorlog behoorden de gerefor meerden kerkelijk tot de kerk van Alkmaar en ging men voor de kerkdiensten naar de Verlosserskerk aan de Oude Gracht. Dat werd als lastig ervaren en daarom ging men omzien naar een gebouw in Heiloo. Eerst vond men onderdak in het rooms-katholieke verenigingsgebouw Bruno aan de Mallevoortsdijk, maar al spoedig werden de kerkdiensten verplaatst naar het gebouwtje van de Afb. 3 Kerk aan de Noordergeeststraat het goed. De keuze der beschildering, uitgevoerd door de heer Nijman uit Alkmaar, is in elk opzicht geslaagd. Aan het einde van de kerk bevindt zich de ingebouwde preek- stoel. De akoestiek is prachtig, de spreker is bij de ingang duidelijk verstaanbaar, zelfs zonder dat hij zijn stem merkbaar hoeft te verheffen". Architect K. Veldkamp en de aannemers de heren P.A. Holtes en W. van Dijk kregen grote waardering. In zijn toespraak voor een overvolle zaal ter gelegenheid van de ingebruikname noemde Dominee Verwaal uit Alkmaar het gebouw echter een noodzakelijk kwaad. De gelovigen waren hier immers terechtgekomen omdat ze de vrijzinnige rich- ting, die de Hervormde gemeente in 1895 was ingesla- gen, niet deelden. Maar ze hoorden hier niet thuis. Eigenlijk waren ze hier slechts gelogeerd, zo stelde Verwaal en hij zou zeer verheugd zijn als ze weer konden verhuizen naar de Witte Kerk. Dat is er niet van geko- men. De Hervormde Evangelisatie heefit uiteindelijk haar eigen kerk laten bouwen. Deze kerk, de Kruiskerk aan de Maas Geesteranusweg, kon in 1958 in gebruik worden genomen. Het gebouw aan de Kerkelaan heeft overigens nog voor andere doeleinden gediend. In 1939 was het door de burgerlijke luchtafweer in gebruik als hospitaal en in 1975 is het aan de gemeente verkocht. Tot aan het begin van de vorige eeuw is het pand nog in gebruik geweest als kleuterschool en peuterspeelzaal. Ook vonden er recepties plaats. Uiteindelijk is het gesloopt om plaats te maken voor de bouw van de woning voor de toenmalige burgemeester Schoof. Hervormde Evangelisatie aan de Kerkelaan. Hier heeft men gastvrijheid genoten van 1944 tot 1957. Van 1958 tot 1964 konden de gereformeerden hun godsdienstoe- feningen houden in de zojuist gereed gekomen Kruis kerk. Op 26 februari 1959 waren zij een zelfstandige gemeente geworden en keek men uit naar een eigen kerkgebouw. Men hield rekening met een inwonertal in 1980 van ca. 40.000. Deze schatting bleek te optimis- tisch. Afb. 2Kruiskerk aan de Maas Geesteranusweg Noordergeestkerk Deze gereformeerde kerk werd gebouwd aan de Noor dergeeststraat en kwam in 1964 gereed. De totale kosten inclusief het orgel bedroegen f 620.000,-. Het stuk grond van 2500 vierkante meter was in 1955 al door de So® 17

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 19