e Gereformeerde kerk van Heiloo Ina Blekemolen-van den Berg en Jan de Gruijter Een reformatie die aan Heiloo voorbijging Aan het eind van de 16e eeuw vond in Nederland de Reformatie plaats. Deze had omstreeks 1630 tot gevolg dat "d'oopenbare Roomsch Catholieke kerk van Heiloo eronder (is) geraakt". Officieel was het belijden van het katholieke geloof toen niet meer toegestaan. Alleen het gereformeerde geloof mocht nog worden beleden (met gereformeerd wordt hier nog bedoeld protestant). In Heiloo echter is het grootste gedeelte van de bevolking niet tot de gereformeerde godsdienst overgegaan, maar is katholiek gebleven. Ondanks het feit dat de regels steeds verder werden aangescherpt heeft het katholieke geloof zich in ons dorp weten te handhaven. En dat terwijl de protestantse lidmaten in 1650 nog werden gewaarschuwd "geen acties bij te woonen die metpaepsche afgoderij en superstitiegemenght is". En ook "werden alle jonge ongetrouwde luiden tot ledematen aangenomen werdende, ernstelijk vermaand met pausgezinden geen houwelijk aan te gaan ende dat alle dienstboden werden onderricht wat pericuul dat se loopen, indien sij haar aan paapsche heeren ofvrouwen verhuuren". Ontstaan Nederlands Hervormde Kerk en Gereformeerde Kerk Tijdens de Bataafse Republiek (1795 1806) kwam de scheiding van kerk en staat tot stand. In 1797 kregen de Fransen het in ons land voor het zeggen en werd bij wet de vrijheid van godsdienst inge- steld. Het katholieke geloof mocht weer in alle open- baarheid worden beleden. De nog gereformeerd genoemde kerk raakte haar gezag en invloed kwijt. De Nederlands Hervormde Kerk ontstond en in 1816 kreeg deze kerk, mede door toedoen van koning Willem I, haar officiele naam. In de loop der jaren vonden er in het land veel afsplitsingen plaats. In 1834 (de Afscheiding) en in 1886 (de Doleantie) verlieten veel hervormden, die streng in de leer waren, de in hun ogen te vrijzinnige Hervormde Kerk en richtten een eigen kerkgenootschap op. In 1892 verenigden deze beide genootschappen zich en stichtten de Gereformeerde Kerk in Nederland. Een gedeelte van deze gelovigen hield zich afzijdig en ging niet mee in de hereniging. Deze groep bleef bestaan als de Christelijk Gereformeerde Kerk. De Hervormde Evangelisatie In Heiloo was van deze perikelen niets te merken. In 1899 woonden er in Heiloo nog slechts twee gerefor- meerden. Vier jaar eerder, in 1895, had zich binnen de Heiloose Hervormde gemeente een scheiding voltrok- ken. Een aantal leden vond dat hun kerk een te vrijzin nige richting was ingeslagen. Deze groep noemde zich de Hervormde Evangelisatie (ook wel Vereniging van Rechtzinnig Hervormden). Zij stonden dichter bij de gereformeerden dan bij de vrijzinnig hervormden. Zij verlieten dan ook de hervormde Witte Kerk en lieten voor hun kerkdiensten aan de Kerkelaan een eigen onderkomen bouwen dat in 1895 tot stand kwam. Afb. 1Kerkgebouwtje aan de Kerkelaan A1 spoedig werd het gebouwtje te klein. In 1929 werden dan ook plannen ontworpen voor verbouw van het kerkje dat in november 1930 opnieuw in gebruik is genomen. Dagblad Het Vaderland besteedde aandacht aan de heropening: "Het kerkgebouw is een stemmig, mooi gebouw geworden. Door een hall komt men in het kerkge bouw en men komt direct onder de bekoring van het mooie interieur. De beschilderingen en de glas in lood ramen doen 16 en,i

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 18