Gemaal Boekel in augustus 2014, met op de voorgrond de scheiding tussen Oosterzijpolder (links, bemalen door twee vijzels) en de Boekelermeer rechts, bemalen door een vijzel). in oostwestelijke rich ting in twee delen gesplitst die op de duur afzonderlijk werden aangeduid. In 1650 komen we reeds de benaming Rietmeer tegen voor het noorde- lijke gedeelte en in 1691 de benaming Kooimeer voor het zuidelijke. De naam Groenewater bleef nog in gebruik, doch op den duur als synoniem voor Rietmeer. Volgens de topografische kaart waterde de polder af naar het noorden, via twee grondduikers dwars door de polder het Groenewater, naar de molen van de polder Overdie en Achtermeer. In de Kooimeer stond nog wel een molentje voor onderbemaling. In ieder geval vanaf begin achttiende eeuw werd de bemaling van de Kooimeer verzorgd door de polder Overdie en Achtermeer, samen met de Klappolder en het Groenewater. Door stadsuitbreiding van Alkmaar en de aanleg van de Heilooer Tolweg als onderdeel van de ring Alkmaar, is het noordelijke deel van de oorspronkelijke Kooimeer afgesnoept. Het resterende landelijke deel heefit, net als de polder Overdie waar het nu deel van uitmaakt, een peil van -1,60 m NAP. BRONVERMELDING Regionaal Archief Alkmaar, Archieven van de verschil- lende hier besproken polders. Diederik Aten, inleidingen "Ontstaan van de polder en vroegste geschiedenis" op de inventarisatie van ieder polderarchief. L. Ney, "Dijken, dammen en meren. Wie zal dat behe- ren?", doctoraalscriptie 1999. C. Streefkerk, "Oosterzij en Westerzij" in Heiloo voor en na Willibrord, 1995 Mr. G. de Vries Az., De zeeweringen en waterschapen van Noord-Holland": le druk 1864 2e druk bewerkt door Jhr. Mr. J.W.M. Schorer, 1894 3e druk bewerkt door D. Kooiman, 1936 Database van verdwenen molens in Nederland: www.molendatabase.org Database van alle molens in Nederland: www.allemolens.nl 8

Heylooer Cronyck | 2015 | | pagina 10