van de voormalige Duitse weermacht huisarrest was opgelegd, maar die inmiddels weer in vrijheid waren gesteld, in overweging niet aan de komende vrijheidsfeesten deel te nemen. Het actief deelne- men aan opvoeringen en dergelijke door de hier bedoelde personen werd zelfs verboden. Het enthousiasme voor het vieren van de bevrij- ding was in de eerste jaren na de oorlog groot, maar dat nam al vrij spoedig weer af. In 1953 werd de bevrijding al niet meer gevierd. Burgemeester Kalff vond het tragisch dat de vijfde mei "onder tafel werd gewerkt". Dat was het antwoord dat hij gaf op het voorstel van het communistisch raads- lid Bosma, waarin deze de raad uimodigde zijn teleurstelling uit te spreken over de wijze waarop in Heiloo de Bevrijdingsdag zonder festiviteiten was herdacht. Op de opmerking van een protes- tants-christelijk raadslid dat dit een kwestie van de regering was, antwoordde de burgemeester: "Zo is het niet. Als we feest willen vieren doen we dat. De regering kan straks wel %eggen hoe laat we te bedmoeten". Gelukkig mag de herdenking van de Bevrijding zich de laatste jaren wel weer in een stijgende belangstelling verheugen, vooral ook onder de jongeren. In 2015 is het zeventig jaar geleden dat ons land werd bevrijd. La ten we hen die hiervoor hun leven hebben gegeven weer massaal en op plechtige wijze herdenken. Bronnen Dagblad De Hrije Alkmaarder, jaargang 1945/1946. Dr. F. de Jong: Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog Website van Frans Speur (Canada) Foto's: collectie Historische Vereniging Oud Heiloo en collectie auteur 84

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 86