Onderneming (later De oude Herberg, nu Herberg Jan). De gasvoorziening is nog maandenlang een probleem gebleven. Nog in augustus kon men in Heiloo slechts 75 minuten per dag over gas beschikken en wel van half vijf tot kwart voor zes 's middags. Vanuit de lucht werden we aanvankelijk van voed- sel voorzien. Amerikaanse bommenwerpers wierpen voedselpakketten uit. De eerste drop pings vonden bij ons al op 2 mei plaats bij het vliegveld van Bergen. Deze pakketten bevatten de vermaarde blikken "meat and vegetables" en blikken met biscuits, eipoeder, chocolade, suiker en havermout. Ik woonde in de buurt van de Warmoezierslaan en Herman Groot, de kruide- nier op de hoek, maakte voor ons van die blikken prima trommels. De rookliefhebbers dienden nog even geduld te hebben. In eerste instantie voorzagen de Canade- se bevrijders nog in deze leemte. Maar de plaatse- lijke autoriteiten vonden dat daar een eind aan moest komen. Het bedelen nam steeds grotere vormen aan. Vooral de opgeschoten jongeren vielen de soldaten voortdurend lastig met de uitroep: "Smokie, smokie, voor vader!". Verder Afb. 11Personeel van het distributiebureau. Geheel links Ben Snelten (Westerweg), staande vierde van rechts de beer Heeringa (Rechte Hondsbosschelaan) en hurkend links Ben Dekker diende men zich te behelpen met plaatselijk geteelde tabaksplanten. Zo vroeg Piet Greeuw, Heerenweg 63, in een advertentie een bod op 2000 op het veld staande tabaksplanten en J. de Rover, Schuine Hondsbosschelaan J 56, bood op dezelfde manier 1500 tabaksplanten aan. Deze "amateurstabak" werd door de sigarenwinkeliers ingeslagen teneinde die door de firma Helling in Alkmaar te laten fermenteren en verder te laten verwerken tot rook- of pruimtabak. Maar het bleef behelpen. Schoeisel was er in de oorlog, maar ook na de bevrijding nauwelijks te krijgen. Leer was bijzon- der schaars. Men probeerde daarom door middel van ruilen aan passend schoeisel te komen. Hier- onder een paar smeekbedes uit de kranten. 25 juli 1945: Wie wil er een paar prima voetbalschoenen maat 43, ruilen voor een paar kinderschoenen maat 27, C. J. W. Smit, Westerweg C 282. 18 augustus: Ruilen een paar jongensschoenen maat 30 voor schoenen maat 33-34. Mevr. Buwalda, Westerweg 25. 31 oktober: 1\uilen een driewielig kinderfietsje in prima staat voor een paar kinderschoenen maat 31-32 of een babjpop. N. Majolee, Schuine Hondsbosschelaan J 53 a. Er was gebrek aan alles, maar men kon niets kopen, ook al had men geld. Er was gewoon niets. Daarom was men bij het trachten te verkrijgen van bruikbare spullen aangewezen op ruilhandel en die tierde welig. Een paar oproepen: 21 juli 1945: Ruilen: een tweepersoons veren bed, een herenkostuum maat 48 en een grote en een kleine kamer- mat voor een omerjapon maat 50. D. Reek, Rijksstraat- wegA 116. 8 augustus: In ruil voor een nieuwe directoire en een camisole grote maat (of een electrische haardroger of brood- rooster) wordtgevraagd: gesponnen schapenwol. Westerweg 130. 15 december: Ruilen brandhout voor luiers. Godijn, Holleweg G 53. En in een rijd van grote schaarste probeerde men 78

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 80