Stam en De Boer uit dezelfde plaats, waren hier- van de dupe. Begin juni werd de toegang tot het westen van het land vrij gegeven zodat vele duizenden gerepatri- eerden geleidelijk aan naar hun families konden terugkeren. Op 26 mei bevonden er zich in Duits- land nog 320.000 Nederlanders en 72.000 waren er inmiddels al teruggekomen. Klaas Vennik leverde zijn eigen bijdrage aan het woningprobleem. In juli liet hij een advertentie opnemen in de Vrije Alkmaarder. "Een tuinder op leejtijd rnnst sjjngehele bedrijf met alle toebehoren, mning en meubilering vrij ter beschikking te stellen voor gehuivde jongelui of die willen trouwen en genegen sfjn de eigenaar als commensaal tot sjch te nemen. K. Vennik, Pdjksstraat- mg466, Heiloo". Veel Heilooers waren in Duitsland verplicht tewerkgesteld via de Arbeitseinsatz. Anderen waren ondergedoken om te ontkomen aan de tewerkstelling. Maar zoals gezegd, geleidelijk aan kwamen die Heilooers ook weer terug uit het buitenland of ze waren al eerder uit de onderduik tevoorschijn gekomen. Het aantal onderduikers in Nederland tijdens de oorlogis geschat op 300.000. Op 17 mei 1945 was er in Heiloo een meldpunt in het leven geroepen voor onderduikers en repatri- erende arbeiders. Zij die in de gemeente Heiloo gedurende de laatste tijd waren ondergedoken of uit een ander gedeelte van het land of uit het buitenland in de woongemeente waren terugge- keerd, dienden zich onverwijld te melden op maandag, woensdag of donderdag van 14.00 - 15.00 uur in het gemeentehuis. Een week later werd het meldpunt verplaatst naar de Onderne- ming, het lokaal van de heer Van Gemeren (nu Herberg Jan). Aan hen die zich niet gemeld hadden zouden geen distributiebescheiden kunnen worden verstrekt. Zij zouden derhalve ook geen inkopen kunnen doen, want alles was "op de bon". De teruggekeerden werden door familie en buurt- genoten vreugdevol onthaald. Bedankberichtjes in diverse kranten getuigen daarvan. 15-6-1945: Hierbij betuig ik mijn oprechte en hartelijke dank aan familie, buren en vrienden ook namens mijn ouders, broers en trusters voor de vele blijken van belangstel- ling bij mijn thuiskomst uit het buitenland ondervonden, J. Wit, Hollemg 157, Heiloo. 28-6-1945: Hiermede betuig ik mijn hartelijke dank mede namens mijn ouders voor de belangstelling bij mijn thuiskomst uit Duitsland ondervonden, W. Spaan, Nic. Beetsmg 1106 Heiloo. 28-6-1945: Langs de%e weg betuig ik mijn hartelijke dank aan familie, vrienden, kennissen en aan de buren bij mijn thuiskomst uit Engeland, L Zwart, Kennemer- straatwegA 419, Heiloo. Maar er waren er ook bij die nog even wegbleven. 15-1-1946: Bart van derFeen deLille, Ernst Schoeman en Co Booj wensen vanuitEasthampstead Park, England hun vrienden en bekenden een Gelukkig Nieuiv Jaar toe. Er was gebrek aan alles Zo vlak na de oorlog was er gebrek aan alles, maar tuinbouwproducten vormden daarop aanvanke- lijk nog een uitzondering. Op de veiling aan de Heerenweg bleek op 10 mei dat groente op de meeste tafels niet meer behoefde te ontbreken. Zo was de prijs van spinazie f 0,40 per kilo op de veiling, terwijl bloemkool le soort f 0,50 en de 2e soort f 0,40 per stuk deed. De distributie van levensmiddelen was halverwege de maand mei nog een probleem. Alle levensmid delen waren, evenals tijdens de oorlog, nog "op de bon". Zonder bonnen kon men niets kopen, ook al had men er nog zoveel geld voor over. Iedereen kreeg een distributiestamkaart waarmee men bij de gemeentelijke distributiedienst bonnen kon krijgen. Deze kaarten waren strikt persoonlijk en werden veel vervalst. Het bepalen van de rantsoe- nen hing nauw samen met de plaatselijke aanvoer van de levensmiddelen. De distributiekring Heiloo behoorde tot het district Alkmaar. Het distributie- kantoor was gevesrigd in hotel-restaurant De Sag 75

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 77