verhuizen. De verzorging van de her-evacuatie en voorzieningen in het nijpende woningtekort waren in voorbereiding. Het was de uitdrukkelijke wens van de Nederlandse autoriteiten dat niemand op eigen gelegenheid zou gaan verhuizen want dat zou een chaotische toestand scheppen. Het stond ook nog lang niet vast dat iedereen in de door hen verlaten woning zou kunnen terugkeren. Strenge maatregelen tegen overtreders van de vestigings- en vervoersverboden werden overwogen. Hierbij werd gedacht aan in beslagneming van onrecht- marig vervoerd meubilair en van het daartoe gebezigde vervoermiddel. Ook uitzetting uit de betrokken woning en het terugsturen naar het evacuatieoord behoorde tot de mogelijkheden. "Men blijve in de plaats waar men is en wachte op de ojpciele publicaties". Ook luitenant-generaal Charles Foulkes, bevel- hebber van het eerste Canadese korps, deed in deze op 7 mei een oproep. "U moet niet van verblijf- plaats veranderen om te proberen Uw vroegere monplaats te bereihen of om naar familieleden te %oehen, totdat de Duitse strijdkrachten uit Uw land verwijderd sfjn. Bij de eerste de beste gelegenheid %al ik bevelen uitvaardigen voor speciale gevallen. In eerste instantie om eventuele reisbeper- kdngen op te hejfen %odra het verkeer rner kan doorgaan". Voor veel van onze tijdelijke mede-Heilooers was dit een grote beproeving. Mijn buren aan de Kennemerstraatweg, aan de ene kant de Egmond- se familie Krab en aan de andere kant de families Afb. 9: Vliegtuigen boven de Westerweg, op de terugweg na een dropping 74

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 76