^4 fb. 4: Het enthousiasme in het centrum was groot zouden zo spoedig mogelijk worden vtijgelaten als hun onschuld was komen vast te staan. De geallieerden droegen zorg voor de militaire operatie en voor de arrestatie van de Duitsers. Van de Binnenlandse Strijdkrachten werd verwacht dat zij de burgerij zouden zuiveren. Aan het eind van de oorlog waren daartoe door het verzet onder regie van Jacob Dekker al lijsten samenge- steld met daarop de namen van NSB-ers, zoge- naamde moffenmeiden, collaborateurs en zwarthandelaren. Die lijst bevatte toen al zo'n 60 namen. Na de arrestatie van burgemeester Swaalf werd dus op 7 mei de burgemeester van Alkmaar, jhr. mr. F.H. van Kinschot, benoemd tot waarnemend burgemeester van Heiloo. Op dinsdag 8 mei bracht hij een bezoek aan Heiloo waarbij de schoolkinderen hem het "Wilhelmus" en "God save the Queen" toezongen. Dat was een goed begin van een grote dag, want's middags passeer- den hier eindelijk een aantal Canadese wagens die door hun komst eerst echt voor de werkelijke bevrijdingssfeer zorgden. Feesten Op woensdagmorgen 9 mei vond er een bijeen- komst plaats op het sportterrein achter wasserij Hollands Roem aan de Kennemerstraatweg waar de vertegenwoordigers van de diverse kerkelijke richtingen een korte rede uitspraken. Ook 's middags heerste er tijdens de kinderzang bij het raadhuis een gezellige stemming in het dorp. Die stemming bereikte's avonds bij de rondgang van de fanfarekorpsen Eensgezindheid en Sint Caeci- lia haar hoogtepunt. De BS onder leiding van de plaatselijke commandant Jacob Dekker wisten op 9^9 69

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 71