mei echter nam de opwinding weer toe. Het pers- bureau Reuter had een bericht verstrekt waarin werd meegedeeld dat op maandag het gebied tussen Den Helder en Rotterdam en Dordrecht door het Eerste Canadese Leger zou worden bevrijd. Om ongeveer half twaalf kwamen er over de Kennemers traatweg uit de richting van Limmen twee geallieerde auto's aangereden. Ze stopten echter niet maar reden direct door naar Alkmaar. In de eerste gesloten wagen zaten drie Duitse officieren en Mr. D. Bosscher, adjudant van Prins Bernhard. In de achterste auto zaten enkele Cana dese officieren. Het bleef vooralsnog bij deze beide auto's. Het wachten op nog meer Tommy's die dag was tevergeefs. Ze kwamen! Pas op dinsdag 8 mei passeerden de eerste pant- serwagens om twee uur Heiloo. Zij werden natuurlijk met groot enthousiasme ontvangen. In het centrum van het dorp stonden de mensen rijen dik langs de weg en veel jonge vrouwen wisten al heel snel de treeplanken van de diverse voertuigen te bezetten. Onze bevrijders werden luid toegejuicht en de wagens werden versierd met bloemslingers. Hun komst werd begeleid door het loeien van de brandweersirene. Wei had luitenant-generaal Foulkes, bevelhebber van de Canadezen, al op 7 mei bekendgemaakt dat het hem en alien die onder zijn commando stonden een groot genoegen was, mee te kunnen leven met de bevrijding van de onderdrukking van de laatste vijf jaren. Men kon ervan verzekerd zijn dat alles wat mogelijk was zou worden gedaan om mee te helpen aan het herstel van het land. Collaborateurs moesten gearresteerd worden, maar zonder geweldpleging of onnodige demonstraties. Op 7 mei was het gemeentehuis al bezet verklaard. De plaatselijke commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten, Jacob Dekker, zette NSB-burge- meester Swaalf formeel uit zijn ambt om daarna het bestuur over te dragen aan mr. Van Kinschot, burgemeester van Alkmaar. Burgemeester Swaalf en zijn beide wethouders Rus en Hopman werden door leden van de arrestatieploeg en de stormbri- gade, die met stenguns waren bewapend, gearres teerd en in een kamertje op het raadhuis opgesloten. De OD (Opsporingsdienst) begon zijn werk- zaamheden in de eerste weken al voortvarend. De dienst stelde zich ten doel diegenen op te sporen en te arresteren die zich door samenwerking met de Duitsers buiten de gemeenschap hadden geplaatst. Het hoofd van de dienst werd de presi dent van de rechtbank in Alkmaar, mr. A.M. Baron van Tuyll van Serooskerken uit Heiloo (zie afbeel- ding 5). Naast hem waren onder anderen gezeten mr. Konijn en opperwachtmeester De Groot. Personen die ten onrechte waren gearresteerd Ajb. 3: Ter hoogte van de St. Willibrordussticbting nadert de eerste jeep Heiloo. 68

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 70