OORD De Historische Vereniging Oud Heiloo, bij de meeste mensen bekend als 'Oud Heiloo' werd op 9 oktober 1974 opgericht. Het bestuur van de vereniging wil aandacht schenken aan dit 40-jarig bestaan door in dit jubileumjaar een veel omvatttende expositie te openen. Tevens heeft het bestuur met de redactie van de Heylooer Cronyck de gelegenheid aangegrepen een bijzondere publicatie tot stand te brengen. Terwijl in de expositie de geschiedenis van Heiloo zowel door middel van een tijdlijn als in thema's wordt gepresenteerd, worden in de voorliggende publicatie enkele belangrijke onderwerpen uit de geschie denis van Heiloo behandeld. In beide gevallen gaat het om de lokale geschiedenis. Het onderwerp waarbij vele vrijwilligers binnen de vereniging Oud Heiloo zijn betrokken. Het beoefenen van onder- zoek in de lokale geschiedenis levert kennis en begrip op van achtergronden die vaak weer leiden naar inzicht in de huidige situatie in Heiloo. Naast de kennis die dit onder- zoek oplevert, verschaft het de onderzoeker ook het plezier dat hij bij zijn of haar onderzoek kan ondervinden. Maar ook degene die kennis neemt van de achterhaalde informatie beleeft een meerwaarde. Antwoorden op vragen als "Wie was die man wiens naam op mijn straat- naambordje staat?", "Wie woonden er vroeger in dat huis?" of "Waarom lopen de straten of waterlopen in Heiloo zoals ze lopen?" geven zowel de onderzoeker als degene die er kennis van neemt iets extra's. Bij het onderzoek naar de plaatselijke geschiedenis kan vaak de link gelegd worden naar de landelijke geschiedenis. Dit geeft inzicht in en verklaringen voor verschijnselen waaraan men zonder de historische kennis voorbijgaat. Dat het resultaat van het onderzoek en de opslag van die informatie worden gewaardeerd blijkt wel uit het aantal leden van de vereniging dat in dit jubileumjaar de 1000 nadert. De vrijwillige inzet van velen in de afgelopen 40 jaar, zowel van de onderzoekers als degenen die behulpzaam zijn geweest bij de vele taken binnen de vereniging, verdient waardering en dank voor hetgeen gepresteerd is. De artikelen in de voorliggende bundel zijn ook voor- beelden van resultaten van onderzoek die leiden tot meer inzicht in de huidige situatie in Heiloo. Het onderzoek van het verre verleden, waarover juist de laatste jaren nog zoveel bekend is geworden door de archeologische vond- sten, maakt duidelijk dat Heiloo al lang geleden een gebied was waar de omstandigheden om te wonen gunstig waren. Het leert ons ook over de gebruiken van deze bewoners. Dat er bovendien in archieven buiten de grenzen van Nederland soms nog interessante informatie over Heiloo in de tijd van de reformatie te vinden is blijkt uit de rappor- tages over de houdingen en het gedrag van de Heilooers. De ligging van Heiloo op de strandwal werd al in vele publicaties aan de orde gesteld. Doorgaans is de gedachte dat de Heilooers droge voeten houden door die hoge ligging. Misschien is dat ook wel zo, maar het artikel over de wateren en polders aan de westkant van Heiloo geeft aan dat er ook in deze omgeving een strijd tegen en met het water is geleverd. De vereniging besteedt ook aandacht aan de meer recente geschiedenis. De collectie foto's en ander beeldmateriaal is de laatste jaren zeer uitgebreid. Het artikel over hoe het eerste jaar na de Tweede Wereldoorlog door de inwoners van Heiloo werd beleefd geeft daarvan een beeld. Inmiddels heeft de vereniging ook zelf geschiedenis geschreven. Uit het inleidende artikel blijkt dat de stich- ters van de vereniging nu kunnen terugkijken op een geslaagd initiatief van destijds. Veel dank zijn we verschuldigd aan de auteurs die de bijdragen voor deze bundel hebben geleverd en dat geldt ook voor degenen die vormgeving en productie hebben verzorgd. We hopen dat deze bundel op een prettige manier een bijdrage levert aan de historische kennis van Heiloo en daardoor de betrokkenheid van de bewoners bij het dorp zal vergroten. Piet Kuijper, voor^itter van de Historische Vereniging Oud Heiloo

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 6