november 1957 vroeg de voorman van de turn ders, de heer Hageman, het woord. Hij vond dat verzetting van de bakens absoluut noodzakelijk was voor de vele tuinders, die op 1 a 2 ha met vrouw en kinderen daarvan leven, de toestand is bij ons %o: vomers verdrogen wij en's winters ver^uipen wij... De problemen werden grotendeels veroorzaakt door de spoordijk van de lijn Den Helder- Alkmaar-Amsterdam. Door deze dijk werd het water gedwongen een grote omweg te maken. Het kwam wel voor dat aan de oostzijde van de spoor dijk het water 30 cm hoger stond dan aan de westzijde. Hier moest door middel van de aanleg van een duiker verbetering in worden gebracht. De gelijkschakeling had nog heel wat voeten in de aarde. Er was een reglementswijziging nodig. Maar uiteindelijk besloten de ingelanden tot de aanleg van een ettelijke tientallen meters lange duiker ten zuiden van de Schipperslaan. Het bemalingsgebied van de huidige Vennewater- spolder heeft een zomerpeil van -0,65 m NAP en een winterpeil van -0,85 m NAP. In het westen en in het oosten rond de spoorlijn is een gebied zonder vast peil dat afwatert op de polder. De kronkelende sloot in de Vennewaterspolder geeft nog steeds goed weer hoe het vroegere Oer-IJ daadwerkelijk heeft gelopen. De Baafjespolder (345 Ha, exclusief de vrij afwaterende gebieden) jLagging: ten westen van Heiloo, geheel binnen de gemeentegrens. Geschiedenis: Oude stukken uit de eerste eeuwen van het bestaan van de polder zijn er helaas niet. In 1861 berichtten de molenmeesters al aan het Provinciaal Bestuur "dat het polderarchief geen stukken bevat die eenig licht over de geschiedenis des polders kunnen verspreiden". In ieder geval is het land in deze polder ouder dan dat in de Egmonder- en Bergermeer. Op een kaart van de onbedijkte Egmonder- en Bergermeer van landmeter Langedijk, die de simarie in 1541 weer- geeft, zien we dat het land in wat nu de Baafjes- polder heet, algeheel verkaveld is. De naam Baafjespolder wordt voor het eerst expliciet vermeld in een akte uit 1649, opgemaakt door schout en schepenen van Heiloo. In deze akte verklaart Jacob Sammer, burger van Alkmaar, "een stuche weijt lantsgelegen in de bavenpolder" verkocht te hebben aan het provenhuis Paling en Van Foreest. De polder werd ook aangeduid als "De wester polder van Heijlo", bijvoorbeeld op een kaart van Zoutman van de Egmondermeer uit 1665. De molen wordt aangeduid met "Heijloer Molen Deze naam komt zelfs al voor op een kaart uit 1574. Op een kaart uit 1730 van Dou heet het "Baeffies Polder en Baeffies molen". De polder is altijd door deze ene molen bemalen. Ajb. 6: De "Heijloer Molen" ook wel als "Baeffies molen" vermeld. ^9 53

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 55