Afb. 16B: Njdamboot Daarnaast is aardewerk lokaal vervaardigd. Dit waren aanvankelijk eenvoudige, eivormige potten, maar vanaf de 8e eeuw maakte men kogelpotten, potten met een ronde kogelvorm. De ronde vorm had een functie, want de bodem was bijzonder geschikt om in de kolen van een haardplaats te 'draaien'. Tussen de weinige metaalvondsten bevond zich een steeksleutel, een mantelspeld van het type Domburg en een hangertje, gemaakt door een gaatje in een oude bronzen Romeinse munt te boren. De munt zelf dateert uit de 2e of vroege 3e eeuw. In de zomer van 2014 is het terrein ten zuiden van de vindplaats uit 2012 onderzocht. Helaas was de grond door de agrarische activiteiten in het jongere verleden grootschalig verstoord. Daar waar minder diep was geploegd, bleken nog sporen van huizen en greppels aanwezig. Ook de dieper gegraven waterputten waren bewaard gebleven. Het aantal, meer dan twintig, maakt het aannemelijk dat boerenerven in de Vroege Middeleeuwen over de hele strandwal verspreid hebben gelegen. Toch heeft het onderzoek op deze plek enkele opmerkelijke sporen aan het licht gebracht, zoals een lager gelegen, smalle 'duindel' (duinvallei) tussen de Vroegmiddeleeuwse nederzetting die ook al in 2012 verderop in noordelijke richting was gezien. Hierin werden afwateringsloten gegraven en later ook afval gedumpt, zoals dier- lijk slachtafval en gebroken potten. Bizar is een begraving van de schedel van een jong paard, met de snuit omlaag. Geen twee meter verderop lag een paardenschedel horizontaal in een grep- Afb. 17: Romeinse munt j hangertje 46 <2

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 48