ii 4 -- hooguit sprake van enkele eigen kerken gesticht door de lokale adel. Het opgegraven deel van de Vroegmiddeleeuwse nederzetting tussen de Hoogeweg en de Span- jaardslaan laat een clustering zien van minstens drie achter elkaar gelegen rijen van woonerven, verdeeld over de beschikbare duintjes en geschei- den door smalle laagtes waarin afwateringsgrep- pels gegraven werden. De lengterichting van de boerderijen stond haaks op de richting van de strandwal en de nabijgelegen Hoogeweg. De resten van wel 40 gebouwen zijn teruggevonden, die daar in de loop van 6e tot 9e eeuw zijn gebouwd en afgebroken. Hoe het nederzettings- patroon was is op grond van de aanwijzingen voor bewoning in de door diepspitten of diep- ploegen verstoorde gebieden ten noorden en ten zuiden van de opgraving nog lastig te zeggen. Er lijkt sprake van een bewoning in verspreide clus ters van meer erven, waarvan enkele aan de latere hoofdwegen lagen, zoals de Hoogeweg. Afk 12A: 'Superspieker' Ajh. 12B: Superspieker in het veld Deze hypothese zal door toekomstige opgravin- gen langs de Hoogeweg moeten worden getoetst. Een erf bestond uit een lang 'woonstalhuis', een aantal schuren en een enkele 'spieker', een klei- nere opslagplaats met een verhoogd platform tegen ongedierte. De boerderij, het woonstalhuis, de naam zegt het al, herbergt mens en dier onder een dak. Exemplarisch voor een huistype in het West-Ne- derlandse kustgebied uit de 5e tot 8e eeuw is een plattegrond van 24 x 5,5 meter van het zoge- naamde driedelige boerderij type 'Katwijk B'De ingangen van de boerderij lagen in het midden van de lange zijkanten en een aparte ingang voor het voorhuis. Aan de korte kant bevond zich de staldeur. Dit type boerderij is karakteristiek voor de Vroege Middeleeuwen in het kustgebied tussen Katwijk en Texel. Onder de spiekers viel er een op door achttien diepe paalgaten, die suggereren dat hier een zwaar gefundeerd, vier- kant gebouw van 5,5 bij 5,5 meter heeft gestaan. Deze 'superspieker' had misschien wel een twee- de verdieping en diende wellicht niet alleen als opslagplaats voor graan of zaaigoed, maar ook voor kostbare dekens en andere belangrijke 9^) 41 f J" 5» - t*

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 43