van schaap of geit, goed zichtbaar bewaard gebleven. Door de verstuivingen op de strandwal kwam de nadruk meer te liggen op de veeteelt, waarbij de kweldergronden aan de westkant van de strandwal uitstekende weidegebieden zullen zijn geweest.11 Late-IJzertijd en Romeinse periode (200 voor tot 450 na Christus) In de periode tussen de Late-IJzertijd en de Romeinse tijd heeft het flink gestoven en is het landschap sterk geerodeerd. De hoge delen zijn afgetopt en archeologische sporen uit deze peri ode zijn spaarzaam of helemaal niet meer bewaard gebleven. Dit neemt niet weg dat er ook toen mensen op de strandwal hebben gewoond. In Zuiderloo zijn greppels van erf- en akkeraf- scheidingen en een enkele waterput uit de Romeinse-IJzertijd gevonden. Meestal resteren van de bewoning slechts losse vondsten zonder context, die na het wegstuiven van de sporen zijn afgedekt door een nieuwe laag stuifzand. Vaak is er sprake van toevalsvondsten, gedaan door amateurarcheologen of aangetroffen tijdens het rooien van bloembollen. Sporen van huizen en andere bewoningsresten zijn schaars. Een van de opmerkelijke vondsten is een bronzen sierele- ment in de vorm van een gestileerd gezicht, gevonden bij graafwerkzaamheden in een achtertuin aan de Hoogeweg. Het sierelement is afkomstig van een metalen emmer en heeft ooit als applique aan beide zijden van het hengsel gehangen. Ter hoogte van het oog is de applique open (mogelijk door slijtage of ooit losgewrikt van het hengsel?). Het heeft een lengte van circa 8 centimeter, is drie centimeter breed en circa 1,5 centimeter hoog. Afgeleid van de eerste vind- plaats 'Hemmoor' in Duitsland nabij Cuxhaven, worden alle emmers van dit type als Hemmoor- emmer omschreven. De Hemmoor-emmers zijn geproduceerd in Duitsland, namelijk in de regio Eschweiler-Stolberg en het Duitse Rijnland. Dit AJb. 9: Applique van Hemmoor-emmer type emmers, gemaakt van brons, messing en heel soms ook van zilver, werd in de 2e tot in het midden van de 3e eeuw na Chrisms gebruikt voor het mengen en opdienen van wijn, gemengd met water. Hemmoor-emmers worden meestal in graven aangetroffen, waarbij de emmer dan als urn dienst deed. Deze vondst laat zien dat er zeker contacten met Romeinen of met de Romeinse beschaving zijn geweest. Op welke manier de applique in het zand aan de Hoogeweg terecht is gekomen, kunnen we niet meer achter- halen. De vindplaats zelf is namelijk vergraven. Een dergelijke vondst leidt ook hier tot discussie. AJb. 10: \Porbeeld van complete Hemmoor-emmer 39

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 41