Afb. 5: Jongste grajheuvel, onder^oek 2008 Het kappen van de weinige bomen en struiken op de zandige gronden heeft het uitdrogen van de grond en het stuiven niet veroorzaakt, maar wel bevorderd. Waar geen greppels zijn gevonden uit de Brons- tijd, is uit het begin van de jaartelling een greppel aangetroffen die min of meer in het verlengde ligt van een in 2008 nog bestaande houtsingel.8 Het land werd ingericht met behulp van meestal rechte greppels die haaks op de strandwal of in lengterichting daarvan werden gegraven. Plek voor de doden—zichtbaar voor de levenden Het begon met de vindplaats van een palenkrans in het Maalwater in 2005.9 Daar kwamen later nog twee vindplaatsen bij, eveneens gelegen op de overgang van strandwal flank naar de westelij- ke strandvlakte.10 Vondstmateriaal ontbrak en de interpretatie van de structuren was onderwerp van heftige discussies. Van ronde huizen op hoge palen tot heilige tempels, de meningen liepen sterk uiteen. Pas met de ontdekking van een palenkrans in Zuiderloo, die qua omvang en ouderdom met die in het Maalwater overeen- kwam, kon het raadsel eindelijk worden opgelost. De vindplaatsen in het Maalwater waren door natuurlijke erosie en grondwerkzaamheden in de afgelopen eeuwen sterk geerodeerd. Veel meer dan het geval was aan de oostkant van de strand wal, waar de prehistoric onder het stuifzand beschermd lag, zodat in Zuiderloo niet alleen de sporen van paalgaten in cirkelvorm zijn gedocu- menteerd, maar ook resten van een heuvelli- chaam binnenin de palenkrans bewaard bleken te zijn gebleven. In de heuvelresten werden bovendien losse stukjes van verbrand menselijk bot gevonden. Overblijfselen van een container voor de crematieresten, van een urn, of anders van een doek, werden niet terug gevonden. We weten nu dat de palenkransen aan de oost- en westkant van de strandwal deel uitmaakten van kunstmatig opgeworpen heuvels die als laatste rustplaats voor de doden hebben gediend. De heuvels zijn niet zomaar opgeworpen, er is gezocht naar een goed zichtbaar punt in het landschap. Dit waren vaak kleine duintjes die - tenminste aan de oostkant boven het veen op de strandvlakte uitstaken. Op zo'n duintje werd in circa 1350 voor Christus een grafmonument aangelegd. Het begon met het graven van een rechthoeHge greppel met mogelijk een ingangs- partij op het duin. De greppel omsloot een plek van circa 2,70 bij 3 meter. Mogelijk heeft hier een dodenhuisje gestaan, zoals we dit ook kennen 36

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 38