Zuiderloo ligt tussen de drukke Kennemerstraat- weg en de rustige Hoogeweg aan de zuidrand van Heiloo Eeuwenlang zijn de gronden als akker- en tuin- bouwland in gebruik geweest. Tot voor kort kenden maar weinig mensen dit deel van Heiloo, met uitzondering van enkele hondenbezitters en paardenliefhebbers misschien. In afwachting op de woningbouw raakte het gebied verlaten en nam de natuur het van de agrariers over. Nauwe- lijks voorstelbaar dat hier sporen liggen van ruim 3000 jaar geleden! Dankzij de recente opgravin- gen hebben we nu meer zicht op de ouderdom en de ontwikkeling van de bewoning op de strandwal. De omvang en ligging van het plange- bied op de strandwal en de naastgelegen strand- vlakte maken het mogelijk om gericht vragen te stellen. Vragen over de kolonisatie van de strand wal, over het ontstaan van de eerste geestdorpen en de ontwikkeling van het landschap. Nog voor de eerste spade de grond in ging, is er specifiek voor Zuiderloo een archeologische onderzoeksa- genda geschreven.2 Doel van zo'n document is om het archeologische onderzoek wetenschap- pelijk aan te sturen. Dit is belangrijk voor het archeologische veldwerk en, misschien nog belangrijker, voor de uitwerking van het opge- graven materiaal. Centraal daarbij staan vragen over de bewoningsgeschiedenis en de invloed van de mens op het landschap: "Hoe zag het landschap er uit toen de strandwal net was ontstaan, wanneer kwamen de eerste mensen op de strandwal wonen en waar kwamen ze vandaan? Hoe hebben ze geleefd, wat voor gewassen hebben ze verbouwd en welke dieren gehouden? Hoe zagen de huizen er uit in de verschillende perioden, hoe hebben de bewoners hun erven ingericht en vooral ook, op welke manier hebben ze vorm gegeven aan het (cultuur)landschap?" Naast vragen over landinrichting en bestaan- seconomie komen ook andere onderwerpen aan bod, zoals de vraag naar tradities rondom leven en dood. "Hoe hebben de mensen hun doden begraven, welke rituelen kenden zij en hoe is dit in de loop van de tdjd veranderd? Hadden zij contact met andere bevolkingsgroepen die leef- den ten noorden, zuiden of oosten van de strandwal? Bestonden er wegen tussen de strandwal Uitgeest-Akersloot-Boekel en die van Limmen-Heiloo-Alkmaar of heeft men alle bezoeken afgelegd met een kano, via de water- wegen?" Gefaseerd onderzoek Het onderzoek wordt in fasen uitgevoerd: de AJb. 2: Over^ichtgrootschalig archeokgisch onderzoek 2012 32

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 34