9 Een zeer opmerkelijke uitspraak omdat ik nergens anders dergelijke taal ben tegengeko- men van katholieke geestelijken. 10 Reyner Siewertsz., of Remnerus Schermer, was tot 1571 pastoor van de parochiekerk Heiloo. J.H. Rombach, HetHuis ter Coulster bij Heiloo (uitgegeven door de Vereniging Oud Heiloo, 1983) 12. 11 In april 1567 stortte het gewapend verzet van Hendrik van Brederode, de "Grote Geus' in. De geuzenbenden die toen nog actief waren in Holland vluchtten, op de hielen gezeten door regeringstroepen, naar Medemblik. Daar ging een deel van hen scheep richting het Duitse Emden, Brederode achterna. Onderweg naar Medemblik werd onder ande- re het klooster van Egmond geplunderd. 12 RJ. Margry, 'Heiloo's heilige plaatsen', in: idem, Heiloo voor en na Willibrord (Heiloo 1995) 91-92 13Willem Baerdesz. staat geregistreerd als veroordeelde uit Amsterdam. Hij is verban- nen uit de Nederlanden en zijn goederen vielen toe aan de Koninklijke schatkist. Verheyden, He Conseil des Troubles, 36 14 P.J. Margry, 'Heiloo's heilige plaatsen', in: idem, Heiloo voor en na Willibrord (Heiloo 1995) 91-92 15 In Castricum bijvoorbeeld hebben zich ook geen ongeregeldheden voorgedaan, aldus de pastoor. In Pijnacker en Berkel en Rodenrijs hebben dorpsbewoners geholpen bij het in veiligheid brengen van de heiligenbeelden. Deze verslagen en het verslag van Heiloo zijn op de volgende plaats terug te vinden in het Algemeen Rijksarchief Brussel, identificatie- nummer I 218, toegangsnummer 109, Alkmaar en omstreken. 16 De kapel dient niet verward te worden met de eveneens in Heiloo aanwezige parochiekerk of Witte Kerk. Herkomst afbeeldingen Afb. 1F. de Witt-Huberts, Het beleg van Haarlem, Haarlems heldenstrijd in woord en beeld 1572, Haarlem 1944 Afb. 2: Maurits Ebben, Margriet Lacy- Bruins en Roelof van Hovell tot Westerflier, Alba general and servant to the crown, Rotterdam 2013 Afb. 3: Foto auteur 30

Heylooer Cronyck | 2014 | | pagina 32